Wing Tsun Kung Fu Warszawa

AUTENTYCZNE KUNG FU MISTRZA IP MANA – SYSTEM SAMOOBRONY DLA KAŻDEGO

Najpełniejszy przekaz Wing Tsun na Bemowie i Białołęce wg przekazu prof. Leung Tinga
 
 
 

    W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie, umiejętność obrony siebie staje się coraz bardziej istotna. Dlatego też, poszukiwanie odpowiedniej szkoły sztuk walki to kluczowy krok w podnoszeniu swoich umiejętności samoobrony. Jeśli szukasz wyjątkowej szkoły Wing Tsun Kung Fu w Warszawie, jesteś we właściwym miejscu. Nasza szkoła oferuje nie tylko doskonałe szkolenie w tej starożytnej sztuce, ale również zapewnia unikalne podejście do nauki.

Dlaczego Wybrać Naszą Szkołę?

1. Tradycja i Doświadczenie

Nasza szkoła Wing Tsun Kung Fu w Warszawie ma korzenie w głęboko zakorzenionej tradycji tej sztuki walki. Nasi instruktorzy posiadają lata doświadczenia, przekazując uczniom nie tylko techniki, ale także filozofię i etykę Wing Tsun.

2. Indywidualne Podejście do Nauki

Rozumiejąc, że każdy uczeń jest inny, stosujemy indywidualne podejście do nauki. Nie tylko uczysz się technik, ale także rozwijasz swoje umiejętności zgodnie z własnym tempem i zdolnościami.

3. Systematyczne Szkolenie

Nasz program szkolenia obejmuje zarówno podstawowe, jak i zaawansowane techniki Wing Tsun Kung Fu. Dzięki systematycznemu podejściu nasi uczniowie zdobywają pełne zrozumienie sztuki walki, co przekłada się na skuteczną samoobronę.

Jak Zaczynamy?

Zapisz Się na Darmowe Próbne Zajęcia

Chcemy, abyś mógł doświadczyć wyjątkowości naszej szkoły zanim podejmiesz decyzję. Dlatego zapraszamy Cię na darmowe próbne zajęcia, gdzie będziesz mógł osobiście przekonać się o korzyściach płynących z nauki Wing Tsun Kung Fu.

Spotkaj Naszych Instruktorów

Nasi instruktorzy nie tylko posiadają umiejętności, ale także pasję do nauczania. Spotkaj ich, dowiedz się o ich doświadczeniach i zrozum, dlaczego są niezastąpieni w procesie nauki.

Sukces Naszych Uczniów

Świadectwo Skuteczności

Sukces naszych uczniów jest najlepszym dowodem na skuteczność naszego programu szkolenia. Nieustannie pracujemy nad doskonaleniem naszych metod, aby nasi uczniowie stawali się pewniejsi i bezpieczniejsi.

Gdy szukasz wyjątkowej szkoły Wing Tsun Kung Fu w Warszawie, nie ma lepszego miejsca niż nasza. Tradycja, doświadczenie, indywidualne podejście i sukces uczniów to elementy, które wyróżniają naszą szkołę spośród innych. Zapisz się na darmowe zajęcia i rozpocznij swoją przygodę ze sztuką samoobrony.

Nowoczesna chińska sztuka walki i samoobrony

Wing Tsun to kompletna koncepcja samoobrony w bliskim dystansie. Bardzo skuteczny system dla kobiet, co potwierdzają relacje adeptek Wing Tsun, które skutecznie obroniły się przed napaścią.  Bazuje na elastyczności. Nie ma uniwersalnych rozwiązań jak większość systemów.  Wręcz przeciwnie. Przy niespodziewanym ataku przeciwnika nie masz czasu na myślenie jaką technikę zastosować. Dlatego Wing Tsun uczy Cię jak stale dopasowywać się do agresji poprzez wypracowanie podświadomych odruchów czucia siły i kierunku ataku, tak żeby ten atak skutecznie wykorzystać przeciwko napastnikowi. 

Wing Tsun Kung Fu – ten unikalny system samoobrony możesz ćwiczyć teraz także w Polsce. Na zajęciach panuje miła, rodzinna i przyjazna atmosfera.  Ćwiczymy według pełnego progresywnego programu nauczania – od osoby początkującej do mistrza Wing Tsun.

10 Zalet Wing Tsun

1. Stworzony przez kobietę, przez co bazuje na sprycie i inteligencji

2. Oparty o biomechanikę ludzkiego ciała. Nie naśladujący ruchów zwierząt

3. Jedna z najskuteczniejszych metod samoobrony na świecie -używana przez siły specjalne i wojsko 

4. Naucza reakcji na agresję przeciwnika poprzez refleks i czucie, a nie poprzez naukę wyuczonych i  schematycznych modeli ataku i obrony

5. Skupia się na atakowaniu na najbardziej wrażliwe punkty witalne. Nie ma okrojonej o niebezpieczne techniki wersji ringowej

6. Metoda walki w bardzo bliskim dystansie dla ludzi o przeciętnym atletyzmie i sile

7. Nauczający radzenia sobie z zagrożeniem przy założeniu, że  napastnik ma nad nami przewagę fizyczną

8. Jedna z niewielu sztuk walki dająca możliwość treningu rodzica z dzieckiem, bez względu na dzielącą ich wagę, wzrost lub wiek

9. Rozwijający jednocześnie dwie półkule mózgowe, a nie tylko jedną stronę ciała

10. Trening izometryczny kształtujący cechy motoryczne i siłowe bez zmiany wyglądu ciała

ZRÓB GIGANTYCZNY KROK DO PRZODU. Twoje doświadczenie w sztukach i sportach walki nie ma znaczenia – Zapraszamy na bezpłatny trening próbny:

UWAGA: AKTUALNIE TRWAJĄ ZAPISY DO GRUPY POCZĄTKUJĄCEJ. LICZBA MIEJSC OGRANICZONA !! KLIKNIJ BANER PONIŻEJ I ZGŁOŚ SIĘ POPRZEZ FORMULARZ.

Elastyczny System Walki dla każdego

Czy musisz być silny, ćwiczyć na siłowni?

-NIE. Wing Tsun stworzyła kobieta. Jest to skuteczny system dla osób słabszych fizycznie.

Czy musisz być wygimnastykowany, rozciągnięty?

-NIE. Wing Tsun nie ma akrobatycznych technik. Bazuje na ulicznym dystansie walki, czyli w bardzo bliskiej odległości, gdzie np. wysokich kopnięć albo nie da się zastosować, albo są nieefektywne.

Czy muszę zacząć w młodym wieku?

-NIE. Techniki Wing Tsun możesz zacząć rozwijać w każdym wieku. Zdolności fizyczne i młody wiek nie dają tutaj żadnej przewagi.

trenuj  wing tsun w rodzinnej atmosferze

Adept Wing Tsun nauczany jest w przyjaznej i pomocnej  grupie braci i sióstr Kung Fu. W trakcie zajęć poznaje  wiele unikalnych technik treningowych:

-Trening form – powoduje wzrost koncentracji, skupienia i precyzji.

-Trening chi-sau/ chi-gerk – unikalny dla Wing Tsun trening refleksu i czucia, programujący pamięć mięśniową rąk i nóg na wypadek dowolnego, nieschematycznego ataku przeciwnika.

-Trening Lat-sau – trening wolnej walki. Student uczy się używać poznane techniki w walce lub sparingu.

-Trening uderzeń i kopnięć – trening poprawiający siłę, koordynację oraz moc uderzeń i kopnięć  poprzez używanie m.in. ochraniaczy, worków do uderzania, tarcz, łapek.

-Trening cykli – trening cykli technik powodujący wzrost poziomu technicznego adepta Wing Tsun.

-Trening na drewnianym manekinie – trening najbardziej zaawansowanych technik systemu na manekinie wykonanym  z drewna dębowego. Powodujący dodatkowo wzrost siły i odporności przedramion.

-Trening z bronią – trening z długą tyczką oraz nożami motylkowymi, w celu wzrostu siły adepta, poprawy umiejętności taktycznych i poruszania w walce. 

Czym jest Wing Tsun Kung Fu? 

Wing Tsun Kung Fu to powstała około 350 lat temu kompletna sztuka walki nauczająca naturalnych odruchów, ćwiczona i nauczana przez Mistrza Yip Mana oraz Bruce Lee.  Praktykowana w 67 krajach przez ponad milion osób oraz najlepsze służby mundurowe na świecie jak FBI, SWAT, czy GSG-9. Oparta o biomechanikę ludzkiego ciała oraz naukowo uzasadnione koncepcje. Nie wymaga znacznej siły i kondycji – pozwala na pokonanie większego i silniejszego napastnika. Interesująca i zapewniająca ciągły rozwój na wielu płaszczyznach niezależnie od wieku, płci, czy warunków fizycznych. Wing Tsun jest esencją 5 stylów walki z klasztoru Shaolin. Techniki możesz doskonalić na wielu poziomach, aż do osiągnięcia perfekcji.
Wing Tsun nie zawiera elementów akrobatycznych, wysokich kopnięć, skoków, szpagatów. System składa się z pięknych i efektywnych technik mających zapewnić adeptowi skuteczną obronę i przetrwanie ataku.

Fundacja Wing Tsun Kung-Fu

Należymy do Fundacji Wing Tsun Kung-Fu Polska – Si-Fu Marcin Błaszak 5 stopień mistrzowski.
Fundacja współpracuje z Węgierskim Stowarzyszeniem WU DE Si-Je Eszter Kovács praktykującej Wing Tsun od 25 lat. Współpraca ta oznacza najpełniejszy przekaz autentycznego Wing Tsun w Polsce.

Zapisy do grupy początkującej

Zapraszamy dorosłych, młodzież i dzieci od 10 roku życia do poznania Wing Tsun Kung-Fu Mistrza Ip Mana wg przekazu prof. Leung Tinga w Naszych szkołach w Warszawie: Bemowo oraz Białołęka.
Informacje o miejscu i godzinie oraz zapisy na  bezpłatny trening- kliknij na poniższy baner.

Pełny przekaz od A do Z

W grupie początkującej już w ciągu kilku treningów poznasz obronę na najczęściej spotykane ataki na ulicy m.in. złapanie za ręce, duszenie, próbę rzutu, dźwigni. Nauka przebiega zgodnie z programem nauczania, czyli od formy podstawowej Siu Nim Tau do technik z bronią. 
Wing Tsun skupia się na obronie i ataku w bardzo bliskim dystansie. Większość konfliktów nie toczy się na placu wielkości ringu, tylko w obrębie wielkości budki telefonicznej. Wing Tsun nie używa akrobatycznych ruchów. Charakteryzuje się płynnością i ekonomią. Wing Tsun nie posiada wersji ringowej. Jest to system stworzony do konfliktów ulicznych w celu jak najszybszego wyeliminowania zagrożenia.

Co wyróżnia Nasze szkoły?

Najpełniejszy przekaz Wing Tsun w Polsce
– Treningi trwają po 2 godziny = oszczędność twojego czasu
Regularne seminaria i obozy
Polskie ceny, brak ukrytych kosztów
Profesjonalni instruktorzy z ponad 10-letnim doświadczeniem
Stały dostęp do ponad 100 nagrań wideo podstaw
Przygodę z wysiłkiem umysłowym i fizycznym
Rodzinna i przyjazna atmosfera 🙂
Możesz dołączyć w każdej chwili

DOMINIK O.

Przychodząc na zajęcia miałem pewne obawy że będę „odstawał” od grupy – wcześniej nie miałem styczności ze sztukami walki. Już po kilku minutach treningu na pierwszych zajęciach ,obawy te się rozwiały. Super ludzie, wspaniała atmosfera.

AGNIESZKA CH.

W grupie oprócz wysokiego poziomu przekazu podoba mi się atmosfera wzajemnego szacunku, koleżeństwa i cierpliwości dla nowych adeptów tej sztuki walki. Aga Ch. trenująca w grupie w szkole fundacji Wing Tsun Kung-Fu Polska od maja 2016 roku 🙂

PIOTR J.

Wing Tsun Kung-Fu jest kwintesencją tego czego szukałem w świecie sztuk walk. Nie mogę doczekać się kolejnych treningów, kolejnych wyzwań na treningach. Polecam Wing Tsun Kung-Fu pod okiem Si-Fu wszystkim szukającym nie oklepanej sztuki walki.

PAWEŁ M.

Rozpoczynając przygodę ze sztukami walki chciałem nauczyć się samoobrony oraz zadbać o kondycję fizyczną. Po latach okazało się, że Kung Fu stało się moją wielką pasją i przygodą, która dała mi nową dawkę pewności siebie, nauczyła dyscypliny.

PIOTR A.

Moje doświadczenia z Wing Tsun nie trwają długo, na pierwsze zajęcia trafiłem przypadkiem. Po kilku miesiącach treningów wiem że to jest coś co chce robić i chce to robić coraz lepiej. Jedyne czego żałuję, to to że nie zacząłem wcześniej.

KRZYSZTOF D.

Wing-Tsun to zdecydowanie ta sztuka walki, której chcę się uczyć. W szkole na zajęciach udaje się pogodzić doskonalenie techniki, siły, sprytu i przy okazji można się z wyżyć z odpowiednim „zadziorem” :-). Namawiam kogo tylko mogę.

DAWID R.

System Wing Tsun Kung-Fu to sztuka walki w której się odnalazłem, za każdym razem nie mogę doczekać się kolejnego treningu 🙂 Chcę dążyć do tego, by cały czas rozwijać swoje umiejętności w tej sztuce walki, a dzięki mojemu Sifu jest to możliwe 🙂

KATARZYNA Z.

Zajęcia w sekcji to nauka, pokonywanie słabości i doskonalenie charakteru. To wyjątkowe doświadczenie, w którym dostaje się dużo wsparcia od Uczniów zaawansowanych, Sihingów i Sifu. Jestem dumna z tego, że mogę się uczyć od Najlepszych.

AKTUALNOŚCI WING TSUN

Wiosenne seminarium w Katowicach 2019

Seminarium odbyło się 11 i 12 maja 2019 roku w Katowicach. Tematem było uderzenie eliptyczne, czyli „Au Keun”. Każdy z uczestników bez względu na stopień zaawansowania mógł poznać zasady, rozkład sił, aplikacje i sekcje chi-sau powiązane z tym rodzajem uderzeń. Zajęcia prowadził Si-Fu Marcin Błaszak – fundator i główny instruktor Fundacji Wing Tsun Kung-Fu Polska. … Czytaj dalej „Wiosenne seminarium w Katowicach 2019”

Wiosenne seminarium Wu De w Segedynie 2019

Uczniowie fundacji Wing Tsun Kung Fu Polska wzięli udział w seminarium stowarzyszenia WU DE w dniach 13-14 kwietnia. Wydarzenie było połączone ze świętowaniem 25-lecia treningu Si-Jee Eszter Kovacs.

Seminarium drewnianego manekina w Kielcach 2019

Seminarium z bardzo zaawansowanego materiału, gdyż tematem była 1 i 2 część formy drewnianego manekina Muk Yan Chong. Uczniowie poznali podstawy treningu, aplikacje, a także sekcje chi-sau drewnianego manekina.

Samoobrona na Uniwersytecie Warszawskim w 2019

W szkoleniu z samoobrony na UW wzięło udział ponad 50 osób. Bardzo cieszy, że pomogli nam uczniowie, asystenci i instruktorzy z innych szkół fundacji Wing Tsun Kung-Fu Polska. Na zajęcia specjalnie przyjechał prezes fundacji.

Trening Instruktorski – Warszawa 2019

Klasa instruktorska w 2019 roku odbyła się po raz pierwszy w Warszawie w dniu 9 marca. Tematem był program na 6. stopień uczniowski, cyli cykle Dan-Chi-Sau, aplikacje tego cyklu, inny materiał w programie nauczania, a także VII sekcja Chi-Sau w wersji krótkiej A.

Seminarium w Kutnie 2019

Seminarium w Kutnie odbyło się w dniach 23 i 24 luty 2019 roku. Wzięli w nim udział uczniowie z wielu szkół fundacji Wing Tsun Kung-Fu Polska. Natomiast patronat medialny objęło kutnowskie Radio Q 100,7 FM, a patronat honorowy objął Pan Starosta Kutnowski Daniel Kowalik. Temat seminarium objął przygotowanie do treningu sekcji chi-sau, czyli program dan-chi-sau, … Czytaj dalej „Seminarium w Kutnie 2019”

Metodyka samoobrony w Warszawie 2018

Fundacja Wing Tsun Kung-Fu Polska zorganizowała w dniu 05.02.2019 w otwarty trening, poświęcony zagadnieniom samoobrony i psychologii sytuacji typowo ulicznych. Poza teorią uczestnicy mogli również nauczyć się jak używać wybranych technik Wing Tsun Kung-Fu w czterech według statystyk najczęściej zdarzających się na ulicy rodzajach napaści.

Co zyskasz trenując Wing Tsun?

  • Skuteczna, realistyczna samoobrona bez potrzeby bycia silniejszym od napastnika. Nauczysz się wykorzystywać siłę napastnika przeciwko niemu samemu, a także z powodzeniem rozpoznasz sytuację zagrożenia.
  • Większa pewność siebie, gdyż trenując Kung-Fu pokonujemy własne słabości.
  • Wzrost mobilności i koordynacji - są to dwa ważne aspekty zdrowego stylu życia.
  • Trening w bezpiecznej, przyjacielskiej atmosferze. Zapewniamy dobrą atmosferę, gdzie wszyscy się wspierają i chcą być lepsi z treningu na trening.
  • Sposób na obniżenie poziomu stresu, co prowadzi do ogólnej poprawy zdrowia
  • Umiejętność szybszego podejmowania dobrych decyzji. Regularna nauka Kung Fu pozwala zastosować koncepcje WT w życiu prywatnym w praktyce np. mniej znaczy więcej i zmierzać bezpośrednio do ustalonego celu.
  • Fitness bez monotonii treningów na siłowni. Powrót do optymalnej wagi ciała poprzez trening kung fu. Regularne treningi przyśpieszą twój metabolizm, uzyskasz dobrą kondycję i samopoczucie.
  • Wzrost Odporności. Regularny trening kung fu przynosi także takie korzyści jak większa wytrzymałość na choroby i szybszy powrót do zdrowia.
  • Interesujące spędzenie wolnego czasu, lepsze zrozumienie swojego ciała, trening refleksu czucia, a nie oka jak w wielu innych sportach, czy sztukach walki.
  • Możliwość treningu w domu. W systemie WT możesz rozwijać się także poza salą treningową i szybciej osiągnąć biegłość w tej sztuce walki. Wiele technik możesz wytrenować powtarzając je setki-tysiące razy w powietrzu, na worku, czy na manekinie o ile taki posiadasz.
  • System Kung Fu dla każdego. Wing Tsun Kung Fu jest systemem dla każdego bez względu na płeć czy wiek. Nawet w wieku 70 czy 80 lat możesz ciągle rozwijać swoje techniki i iść do przodu, gdyż ten system kung fu nie wymaga dużych mięśni czy wykonywania akrobatycznych elementów.
 


Miejsce i godziny zajęć w naszych szkołach na BEMOWIE i na BIAŁOŁĘCE:

Wing Tsun Warszawa Bemowo-Bielany-Wola

WingChunKungFuWarszawa-szkola-sztuki-walki-warszawa-wraz-z-mapka-dojazdu-do-niejWyświetl większą mapę
ul. Szadkowskiego 3 – Szkoła Podstawowa nr 321, Sala Widowiskowa, Piętro -1.
GRUPA DLA DOROSŁYCH, MŁODZIEŻY I DZIECI (od 10 lat)
Zajęcia w każdy wtorek od 19:00 do 21:00

Wing Tsun Warszawa Białołęka-Targówek-Legionowo

Szkoła-Kung-Fu-Warszawa-naucza-stylu-Leung-Ting-Wing-Tsun-w-Warszawa-Bemowo-Białołęka-Centrum-Wola-Mokotów-Praga-Żoliborz-Targówek-LegionowoWyświetl większą mapę
ul. Porajów 3 – Szkoła Podstawowa nr 314 im. Przyjaciół Ziemi, Hol I Piętro.
GRUPA DLA DOROSŁYCH, MŁODZIEŻY I DZIECI (od 10 lat)
Zajęcia w każdy czwartek od 19:00 do 21:00

Zapisz się na bezpłatny trening w szkole Wing Tsun Kung Fu Warszawa:
 Skorzystaj z Formularza na stronie:

    Zgłoś się na bezpłatny trening próbny

    Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu świadczenia usług związanych z wysłanym zgłoszeniem. Gwarantujemy spełnienie wszystkich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia danych, ograniczenia ich przetwarzania, prawo do ich przenoszenia, niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Państwa danych osobowych.

    Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do zapisywania się na zajęcia.

    - Każdy początkujący ćwiczy z uczniem będącym na zbliżonym do niego poziomie i o podobnym stażu treningowym.
    - Instruktorzy przywiązują dużo uwagi na ćwiczenie z uczniami "ręka w rękę" i dokładnym omawianiu technik, co znacznie przyspiesza rozwój ćwiczących.
    - Wszyscy trenują w przyjaznej atmosferze, a ćwiczenia nigdy nie przekraczają zdolności motorycznych i technicznych danego ucznia.
    System Wing Tsun Kung fu może być miłością i przygodą na całe życie poprzez nowe wyzwania pojawiające się wraz z poznawaniem tej fascynującej sztuki walki. Po kilku latach uczeń staję się ekspertem, który pokonuje przeciwnika siłą jego ataku, zgodnie z zasadą kompletnego dopasowania się do napastnika.
    Płynne ruchy, wyczucie dystansu, rytm stają się Twoją drugą naturą. Jesteś bardziej bezpieczny, dzięki świadomości swojego ciała i umiejętności jakie w nim drzemią. Wiedzie to do lepszego życia - codzienne przeszkody przestają odgrywać znaczenie, osobiste niedostatki są pokonywane przez kolejne osiągnięcia, życie jest bardziej wszechstronne i ciekawe.

    Cechy charakterystyczne systemu Wing Tsun Kung Fu

    System Wing Tsun pozwala wykorzystać siłę napastnika przeciwko niemu samemu. Inteligentna sztuka walki i samoobrony, która jest jednym z niewielu systemów przygotowujących na każdą fazę walki na ulicy. Kompletna sztuka walki z technikami parterowymi, czy przeciwko różnego rodzaju broniom. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych odmian chińskiego kung-fu, ćwiczona w ponad 64 krajach na całym świecie. Stworzona w klasztorze Shaolin i cały czas rozwijana od ponad 300 lat.
    System jest oparty na biomechanice ludzkiego ciała, nie naśladujemy ruchów zwierząt, ale skupiamy się na prostych, bezpośrednich atakach. Treningi realnie wpływające na Twój rozwój można rozpocząć już w wieku 10 lat, a górna granica dla dorosłych nie istnieje. Głównie dlatego, że system Wing Tsun nie zawiera elementów akrobatycznych.
    Osoby młodsze, czy słabsze fizycznie są zawsze pierwszym celem napastnika. Jednakże fizyczne możliwości nie muszą być decydującym czynnikiem w sytuacji zagrożenia ulicznego. Stosując siłę przeciwko sile nie mamy szans, więc w sposób inteligenty pochłaniamy ją, czy schodzimy z linii ataku przeciwnika.
    Warto również wspomnieć, że system Wing Tsun jako jedyny styl kung fu z powodzeniem jest wykorzystywany przez jednostki specjalne: FBI, DEA, SWAT, Marine Corps, czy GSG-9. Wielką popularność tej sztuce walki przyniosły również filmy o mistrzu Yip Manie, który był nauczycielem słynnego Bruce Lee. Oprócz niego ten inteligenty system praktykowały gwiazdy kina takie jak: Jackie Chan, Donnie Yen, Robert Downey Jr, Nicolas Cage, czy Uma Thurman.

    Jak długo muszę ćwiczyć Wing Tsun Kung Fu, aby obronić się na ulicy?

    Bardzo wiele zależy od indywidualnych czynników, takich jak: talent, poświęcenie, otwarty umysł, czy poprzednia wiedza ucznia. Jeśli częściej przychodzisz na zajęcia, a także trenujesz w domu to twój rozwój przyśpieszy. Już po pół roku możesz zdobyć podstawy odnośnie najbardziej popularnych sytuacji samoobrony ulicznej. Niektórym wystarczy osiągnięcie tego poziomu, jednakże dojście do wysokiej biegłości w technikach tej sztuki walki zajmie przynajmniej kilka lat - powie tak każdy uczciwy instruktor.

    Dodatkowe informacje o systemie Wing Tsun Kung Fu

    Teoria i koncepcje WT Kung Fu - systematyka walki

    W tym dziale przedstawimy kilka teorii i koncepcji systemu Wing Tsun Kung Fu.
    Jedną z teorii walki WT jest koncepcja ataku, zgodnie z mottem, że najlepsza obroną jest atak. Jeśli przeciwnik wchodzi w bezpośredni dystans, to jest wystarczająco blisko, aby zadać szybki cios. Wtedy należy zaatakować zanim przeciwnik zaskoczy nas swoją techniką. Jeśli nasz atak zostanie zablokowany lub zbity, kontynuujemy działania ofensywne, wykorzystując wachlarz możliwości wyuczonych podczas ćwiczeń lepkich rąk chi sao. Należy pamiętać, aby podczas ataku być osłoniętym, a techniki wykonywać zgodnie z zasadą jednoczesności, dzięki czemu nie tracimy czasu, na rozdzielanie ataku i obrony.
    Linia centralna służy nam do określenia najlepszej linii ataku, czy obrony. Zazwyczaj powinniśmy zejść z linii ataku napastnika i zaatakować z tego nowo wyznaczonego kierunku. Taka strategia walki pozwala na skuteczny kontratak i pozwala zakończyć walkę możliwie jak najszybciej. Nigdy nie wiemy, bowiem co będzie dalej, gdyż nie ma sędziego. Niewykluczone więc, że będziemy walczyć z kilkoma napastnika.
    Kolejną teorią jest koncepcja obrony, która ma miejsce jeśli przeciwnik będąc w bezpośrednim dystansie zaatakuje jako pierwszy. Generalną zasadą podczas takiej sytuacji jest zejście z linii ataku. Jeśli pozwolimy napastnikowi podejść zbyt blisko, nie będzie czasu na zejście z linii i zmuszeni będziemy do odparcia ataku, używając rąk. Nie jest to idealne rozwiązanie, ponieważ trudniej jest kontrolować i eliminować przychodzącą siłę, niż jej unikać. Należy, więc działać z doskonałym wyczuciem czasu i kiedy przeciwnik się zbliża, przesunąć się do lepszej pozycji.
    Walka rzadko zakończy się po wykonaniu pojedynczej techniki, dlatego po pierwszym ataku następują kolejne. Jest to tak zwany efekt łańcuchowy, gdyż nie chcemy dać przeciwnikowi drugiej szansy. Pojedynek powinien być zakończony tak szybko, jak to możliwe. Wszelkie błędy przeciwnika muszą być natychmiast wykorzystane, więc wykonujemy serie ataków w punkty witalne na ciele napastnika. Będąc w fazie ofensywnej i spychając przeciwnika do defensywy, łatwiej jest kontrolować sytuację. Zawsze bowiem łatwiej jest zadawać "pytania" i kontrolować, jak i czy przeciwnik znajduje "odpowiedzi", niż odwrotnie.
    Wing Tsun Kung-Fu nie składa się z widowiskowych, efektownych elementów, gdyż techniki są krótkie, szybkie i efektywne. Teoria jest prosta, logiczna i praktyczna. Program nauczania dostępny na stronie i do nauczenia krok po kroku od formy Siu Nim Tau do formy noży Bart Cham Dao. Jest tylko jeden składnik niezbędny, aby system kung fu działał: adept, który będzie ciężko trenował. KungFu oznacza ciężką pracę, bez niej będzie to tylko zbiór myśli na kartce papieru.

    Cel praktyki Chi-Sau w systemie Wing Tsun Kung Fu

    Specjalistyczny trening tak zwanych "lepkich rąk", czyli Chi Sao pozwala na zdobycie wiedzy o reakcjach naszych mięśni oraz dopracowanie automatyzmu reakcji i maksymalnej kontroli całego ciała. Po obejrzeniu tych ćwiczeń wiele osób sądzi, że kontakt musi być utrzymany przez cały czas, ale ciągłe przyklejenie się do przeciwnika zmniejsza szanse na atak. A walki nie wygra się bez skutecznego ataku.
    Sekcje Chi-Sau są to grupy aplikacji, a nie tylko ustalone serie ruchów. W systemie Wing Tsun Kung Fu mamy programy dla wszystkich form ręcznych, czyli Siu Nim Tau, Chum Kiu, Biu Tze oraz Drewniany Manekin (Muk Yan Chong). Stanowią one wytłumaczenie wykorzystania ruchów z form. Sekcje chisao nie są teoretycznym ćwiczeniem, ale modelem rzeczywistych sytuacji, gdzie symulowane są realne siły w bezpiecznych warunkach. Muszą więc być wykonywane pod presją siły, aby zrozumieć różnice pomiędzy tym, co konieczne, a tym co zbędne. Jeżeli spróbujemy użyć techniki, która nie pomaga rozwiązać sytuacji, będzie to szybko i łatwo wykorzystane przez partnera treningowego. Stosowanie mocnych i dobrze ukierunkowanych uderzeń pozwala zrozumieć, że atak nie może być po prostu "strzepnięty". Te strategie ułatwiają naukę właściwych pozycji oraz metod izolacji. Uczy to również jak napinać ciało i wygenerować siłę z nóg, bioder, ramion i wysłać ją poprzez ręce. Właściwie napięte ciało pozwala radzić sobie w sytuacjach wynikających z pchnięcia, pociągnięcia, czy unieruchomienia poprzez chwyt. Nogi, tułów i ręce powinny być używane jako całość, a nie jako zbiór luźno połączonych elementów. W tym sensie trening sekcji chi-sau jest programowaniem ciała w spójne teorie Wing Tsun Kung-Fu. Mięśnie całego ciała uczą się "zapamiętywać" i reagować w związku z przychodzącymi wyzwaniami.
    Kiedy ręce wejdą w kolizję i nie możemy dotrzeć do określonego wcześniej celu ataku, to należy odsunąć się od linii ataku przeciwnika i pozwolić sile "iść w nicość". Zamiast odsuwać przeciwnika, czy zmieniać kierunek jego ataku, tak jak przy drewnianym manekinie, traktujemy go jak obiekt tak twardy i "zakorzeniony", że niemożliwy do przesunięcia. Nierealne jest jednak kontrolowanie ataku napastnika bez napięcia rąk, bo nie uda się wtedy wyczuć kierunku i siły ataku. Poza tym szybki i mocny cios może łatwo "przejść" przez luźną gardę. Najlepszą więc decyzją będzie przesunięcie się względem linii ataku przeciwnika.
    W Wing Chun Kung-Fu zakładamy, że przeciwnik jest silniejszy, więc nie ma sensu przeciwstawianie mu się w sposób siłowy. Podczas treningu z partnerem stosujemy bezpośrednią konfrontację sił, ale tylko po to, aby sprawdzić kierunek i moc naszych technik. Adept Wing Chun musi nauczyć się jak sobie radzić z siłą partnera, który daje opór. Zadany przez niego cios powinien "ważyć" na przykład 95 kg, czyli tyle ile właśnie partner treningowy waży. Dzięki czemu taki trening będzie bardzo efektywny, gdyż będzie przypominać trening z Muk Yan Chong - drewnianym manekinem. Takie ćwiczenia budują siłę oraz kondycję, ale jest to jakby efekt uboczny, który przyda się podczas realnej walki. Treningi WT nigdy nie są nastawione na robienie setek pompek, czy przysiadów, ale na wyćwiczenie tak zwanej siły funkcjonalnej. Należy też pamiętać o zróżnicowaniu ćwiczeń, więc stopniowo, krok po kroku rozwijamy reakcję obronną na różnie oporującego napastnika.

    Chi-Gerk oraz opis pracy nóg w systemie Wing Chun Kung-Fu

    Chi-Gerk, czyli lepkie nogi są ćwiczeniem refleksu czucia dla nóg w Wing Chun Kung Fu. Podczas tych ćwiczeń partnerzy treningowi trzymają się za ręce, za rękę i szyję, za łokieć i szyję i inne. Adepci wykonują kolanami i stopami ćwiczenia ataku i obrony. Uchwyt nie pozwala na zmianę dystansu, dlatego też na każdą akcję należy znaleźć odpowiedź. Jest to typowy trening techniczny, który pomaga rozwiązywać sytuację w walkach symulowanych na sali treningowej lub konfrontacji ulicznej. Chi-Gerk wzmacnia nogi, uczy wyczuwania siły i kierunku działania nóg przeciwnika oraz sposobów wykorzystania tych napięć. To również wszechstronne ćwiczenie pomagające zachować równowagę w sytuacji kiedy jesteśmy ciągnięci lub popychani, podczas wykonywania technik. Im bardziej stabilna pozycja tym nasze techniki obronne i atakujące będą pewniejsze i bardziej dynamiczne.
    W systemie Wing Chun Kung-Fu najtrudniejszą częścią jest praca nóg. Wymaga ona najwięcej ćwiczeń, ale niestety bardzo często tradycyjne szkoły WT ukrywają w tajemnicy bardziej zaawansowane jej elementy. Powoduje to ograniczone możliwości postępu uczniów, ale również różne typu nieporozumienia. Uczniowie muszą wiedzieć dlaczego wykonujemy taki, a nie inny krok, poznać różne ich kombinacje, co przyczyni się skutecznemu opanowaniu technik walki.
    Praca nóg WT możemy podzielić na pozycje stojące, a także kopnięcia i kroki.
    Dobra pozycja stojąca ma charakter defensywny, ale mobilny. Zapewnia ona potrzebne oparcie do ewentualnej obrony, ale jednocześnie umożliwia szybkie zmiany pozycji, wraz z zachowaniem równowagi w kontrataku. Wyróżniamy trzy pozycje stojące, czyli pozycję podstawową, skręconą, oraz wykroczną.
    Pozycja podstawowa, czyli Yee Gee Kim Yeung Ma jest przyjmowana przed atakiem, gdzie jesteśmy zwróceni przodem. Jest ona najlepsza do inicjowania ataku i obrony. W każdym kierunku można łatwo się przemieścić. W trakcie wychyleń zapewnia stosowny dystans defensywny, jak również umożliwia dynamiczny atak. Pozycja jest stosunkowo wysoka, ale zwarte kolana zapewniają stabilność i napięcie potrzebne do szybkie startu. Ponieważ żadna z nóg nie jest wysunięta do przodu, przeciwnik musi podejść bliżej, aby wejść w dystans dogodny do ataku. Sytuacja idealna jest taka, kiedy nie czekamy na atak przeciwnika, by móc wykonać techniki obronne, tylko sami przejmujemy inicjatywę i atakujemy. Pozycję równoległą "przyciągamy do siebie" przeciwnika, prowokujemy, aby ruszył w naszym kierunku. Rozwinięcie ciągu technik w większości opartych na zasadzie jednoczesności pomiędzy pozycją podstawową, a kolanami jest jedną z kwintesencji pierwszej formy, jednym z punktów centralnych w Siu Nim Tau.
    Pozycja skręcona, czyli Juen Ma to wychylenie, zwrot, który służy odprowadzeniu siły przeciwnika. Podczas serii ataków możemy napotkać na zdecydowany opór przeciwnika. Przy jego przewadze siłowej konieczny będzie zwrot lub zejście na bok. Synchronizacja nóg z rękami oraz tworzenie nowych linii centralnych poprzez zmianę ustawienia ciała jest główną cechą charakterystyczną drugiej formy Chum-Kiu.
    Pozycja wykroku ma miejsce podczas walki, gdy jedna noga jest bardziej wysunięta do przodu niż druga, w związku z wykonanym krokiem w trakcie ataku. Nazywamy tę pozycję atakującą. Przednia noga jest jak kieł na czubku lodołamacza. Jednym z jej zadań jest szukanie słabych punktów pozycji przeciwnika, jak również zapewnienie obrony dla dolnej części ciała i dla tylnej nogi. Stojąc na stopie przeciwnika, lub bezpośrednio koło niej utrudniamy oponentowi zarówno atak, jak i obronę. Jeżeli przeciwnik stoi w szerszym rozkroku, nie blokujemy jego stóp, gdyż jego pozycja jest otwarta i możemy łatwo wykonać kopnięcie w kierunku krocza. Nasza przednia noga jest obciążona w małym stopniu. W zwarciu ważny jest nacisk wywierany przez kolano i obszar kości piszczelowej na nogę przeciwnika.

    Dalszy opis pracy nóg - kroki i kopnięcia w systemie Ving Tsun Kung Fu

    Kroki w systemie Ving Tsun Kung-Fu umożliwiają przejście z jednej pozycji do drugiej. Dobry krok musi być szybki, aby z jednej pozycji bez ryzyka szybko przejść do drugiej pozycji. Jednocześnie podczas wykonywania kroku należy zagwarantować sobie maksimum bezpieczeństwa w związku z możliwymi kontrakcjami przeciwnika. Dynamiczne przemieszczanie się daje również siłę i rozpęd dla technik ręcznych. Wyróżniamy między innymi krok poślizgowy, boczny, zmienny, czy okrągły.
    Krok poślizgowy, czyli Dap Bo powstaje przy wykonywaniu kroku do przodu, a tylna noga rusza natychmiast za przednią, jakby były połączone. Stosujemy go przy ataku na bliski cel lub kiedy podążamy za przeciwnikiem. Jest z tym związana zasada "Bik Bo Tip Da", czyli "dokleić się do przeciwnika ciągłym atakiem i krokiem".
    Krok boczny, czyli Wang Dap Bo służy do uchylenia się w bok. Jeżeli przeciwnik krąży wokół nas szukając możliwości do ataku, i starając się "ukraść odległość", nie powinniśmy stać w jednym miejscu. Poprzez zwroty i kroki w różnych kierunkach możemy zmienić i kontrolować dystans oraz kąt między nami, a przeciwnikiem. W przypadku większej ilości napastników tym bardziej wskazane są ciągłe zmiany pozycji i poszukiwanie możliwie najlepszego położenia do wykonania ataku na jednego z napastników w taki sposób, aby jednocześnie być poza zasięgiem pozostałych. Krok boczny odgrywa też olbrzymie znaczenie przy konfrontacji z nożownikiem lub napastnikiem uzbrojonym w inne niebezpieczne narzędzie, jak na przykład pałka, czy rozbita butelka. Umiejętność kontroli dystansu oraz wyznaczania nowych kątów w walce może decydować o zdrowiu lub życiu.
    Krok zmienny jest podobny do kroku zwykłego, codziennego. Punkt ciężkości jest niżej, a kierunek ruchu należy zmieniać tak, aby dostosować się do akcji przeciwnika. Krok zmienny stosujemy kiedy musimy pokonać większa odległość lub kiedy znacząco wzrosła odległość między nami a przeciwnikiem. Nie istnieje wtedy ryzyko podcięcia naszej przedniej nogi w momencie przeniesienia na nią ciężaru ciała, gdyż odległość na to nie pozwala.
    Krok okrągły, czyli Huen Bo jest znany z Formy Biu-Tze. Stosujemy go przy zmianie z pozycji zewnętrznej na wewnętrzną, głównie przy próbie rzutu ze strony przeciwnika, a także przy podcięciach i obaleniach.
    Kroki stosujemy do bezpiecznego pokonania dystansu. Podstawową i najlepszą taktyką samoobrony jest atak, pogoń za tracącym równowagę przeciwnikiem. Kiedy przeciwnik atakuje pierwszy należy zejść z linii tego ataku poprzez zwrot, czy zmianę kierunku przemieszczenia się, co skutkuje wytworzeniem nowej linii kontrataku. W sytuacji konfrontacji w krótkim dystansie przytrzymanie stopy przeciwnika i kontrolowanie jego pozycji daje przewagę. Poprzez destabilizację przeciwnika uniemożliwiamy mu zarówno skuteczną obronę jak i atak, gdyż bez mocnego oparcia na ziemi, "zakorzenienia się" bardzo ciężko jest odeprzeć atak, czy silnie uderzyć. Jeżeli to my stracimy równowagę, to zadaniem nóg jest zapewnienie w możliwie najkrótszym czasie stabilnej pozycji. Za pomocą rozpędu naszych kroków zwiększamy silę i energię naszych technik ręcznych i nożnych.
    W systemie Wing Chun Kung Fu kopnięcie jest wydłużeniem kroku. W Walce wręcz sam krok może łatwo przeistoczyć się w kopnięcie. Jeżeli przedłużam krok i kolanem, czy brzegiem piszczeli rozbiję pozycję przeciwnika z boku, to rozpęd kroku destabilizuje jego pozycję. Do kopnięć zaliczamy też techniki obronne, czyli sytuację, kiedy kopnięciem neutralizujemy kopnięcie przeciwnika. Atakując nogę kopiącą lub tę, na której stoi przeciwnik, uniemożliwiamy skuteczny atak.
    W Wing Tsun Kung Fu stosujemy kopnięcie proste, boczne, ukośne, oraz różne kombinacje tych trzech kopnięć. W repertuarze są ponadto kopnięcia w krocze, kolano, kostki, wewnętrzną część ud i inne. Kroki i kopnięcia stosujemy w harmonii z technikami ręcznymi, gdyż uzupełniają one i wzmacniają funkcje ataku rąk. Kiedy przyjmujemy za zasadę, że napastnik jest silniejszy, nogi odpowiedzialne są za zmianę ustawienia względem niego i wykonanie ciągu technik z tak zwanego "martwego kąta". Wykonując atak z boku przeciwnika, izolujemy się od jego drugiej ręki, co w znacznym stopniu ogranicza jego możliwości obrony i kontrataku. Sposoby ćwiczenia kopnięć w walce wręcz systemu Wing Tsun Kung-Fu to poza ćwiczeniami na worku ściennym, zawieszonym, czy makiwarą istnieje szereg specjalnych ćwiczeń WT. które pomagają w rozwijaniu pracy nóg. Należą do nich miedzy innymi Chi-Gerk, trening na Muk Yan Chong, czyli drewnianym manekinie, oraz na Saam Sing Chong - trójgwiezdnym manekinie.
    System nauczamy w szkole Wing Tsun Kung-Fu Warszawa przygotowuje przede wszystkim do skutecznej samoobrony w sytuacji realnego zagrożenia ulicznego. Nie ma wtedy mowy o ograniczeniach w walce, czy konfrontacji fair play, tak jak to ma miejsce w sportach walki. Walcząc na ulicy w sytuacji stresowej, nie ryzykujemy wysokich kopnięć odsłaniających krocze. Repertuar techniczny zawęża się do tych elementów, które skutkują natychmiastowym efektem i są trudne do obrony. W walce ulicznej żadna technika nie powinna być efektowna i "ładna", a jedynie prosta i efektywna. Należy podczas treningów kształtować świadome zmiany dystansu i umiejętność rozpoznania momentu jego zmniejszenia lub zwiększenia. Po zamknięciu dystansu przejmujemy kontrolę nad rękami i nogami przeciwnika i przechodzimy do ofensywy. Nogi muszą ściśle współpracować z rękami, aby wykonywane techniki odniosły możliwie największy destrukcyjny efekt.

    Forma Drewnianego Manekina - Muk Yan Chong Fat

    Po dobrym poznaniu przynajmniej drugiej formy Wing Tsun Kung Fu, czyli Chum-Kiu można rozpocząć naukę podstawowych technik Manekina. Nie powinniśmy się jednak śpieszyć, gdyż może to prowadzić do utrwalenia złych nawyków. Same sekcje chi-sau powinno się zacząć poznawać po dobrym opanowaniu sekcji Biu-Tze. Jednakże większość formy Manekina można poznać już na etapie 1-2 stopnia mistrzowskiego.

    Forma Długiego Kija - Look Dim Poon Kwun

    Odnośnie historii długiego kija to omawiając ją w skrócie - Chi Shin, jeden z mnichów, poznał od swojego mistrza techniki kija Shaolin. Chi Shin ukrywał się na barce pływającej wzdłuż rzeki i transportującej grupy aktorów. Leung Yee Tai był pracownikiem na tej barce i długim drągiem korygował kierunek spływu. Wybór tułającego się mistrza Shaolin padł właśnie na niego z powodu jego prawego charakteru oraz mocnej budowy ciała. Leung Yee Tai nauczył się techniki kija. Później ze swoim przyjacielem Wong Wah Bo, który był mistrzem Wing Tsun, wymienili się wiedzą i umiejętnościami. W ten sposób techniki kija dostały się do repertuaru systemu wt kung fu. Techniki zostały uproszczone, z jednej strony, aby można było zastosować je w wąskich miejscach, z drugiej zaś, aby ją lepiej przystosować do podstawowych zasad tej sztuki walki.
    Poniżej zdjęcie wykonania formy Długiego Kija przez mistrzów naszej linii przekazu, czyli Si-Jo Yip Mana oraz Si-Jo Leung Tinga.
    Wing Tsun Kung Fu Warszawa - Forma Długiego Kija Look Dim Poon Kwun w wykonaniu Si-Jo Leung Tinga oraz Si-Jo Yip Mana
    Techniki kija stylu Wing Tsun są uproszczoną wersją prastarej techniki Shaolin. Podstawowym wymaganiem jest, aby stojąc w wąskim zaułku lub bramie jeden wojownik przy jej pomocy mógł zatrzymać atak wielu przeciwników. Dlatego właśnie kij trzymany jest nie na środku, a na końcu: w ten sposób wzrasta dystans, w jakim może rozgrywać się konfrontacja, a co jest nieosiągalne przy użyciu innych rodzajów broni np. szabli, krótszego kija, czy lancetu. Dlatego też repertuar techniczny nie obejmuje szerokich obrotów oraz zamachów. Ponieważ nie trzeba kijem obracać, zwęża się on ku końcowi, co jest istotne dla optymalnej równowagi broni. W ten sposób koniec jest lżejszy, a wojownik może dłużej z dużą szybkością i siłą wykonywać skuteczne techniki.
    Odnośnie formy Look Dim Poon Kwun to jest ona bardzo krótka i prosta. Jest to eleganckie, ale pełne mocy ćwiczenie, które nawiązuje do podstawowej zasady WT: "mniej znaczy więcej". Seria siedmiu podstawowych technik opiera się na takiej samej liczbie zasad podstawowych, przy pomocy których ćwiczący jest w stanie wygenerować prostą i efektywną odpowiedź w każdej sytuacji. Zasady "gołej ręki" znane z systemu WT kung-fu są tu uzupełnione o dalsze interpretacje. Zasada linii centralnej, zasada klina oraz czterech bramek uzyskują nowe, szersze znaczenie.
    Używanie tej broni wymaga sprawności i wysokiego poziomu wyszkolenia rozwijanego przez trening części systemu bez broni. Brak wyćwiczenia od razu rzuca się w oczy, jeżeli kij bierze do ręki ktoś nieprzygotowany. Prawidłowa budowa ciała, odpowiednia dynamika, generowanie siły z nóg - to podstawowe wymogi dla każdej techniki długiego kija. Doskonalący trening z bronią wywiera wpływ na techniki "gołej ręki". Bez broni ciało staje się bronią.
    W naszej szkole Wing Tsun Kung Fu Warszawa tzw. techniki wysokiego poziomu, nie stają się takie z powodu ich skomplikowania. Istotnym pytaniem jest, jak długo adept jest w stanie wykonywać choćby najprostsze ruchy z odpowiednią szybkością i dynamiką. Bardzo wiele osób używa zwrotu "wysoki poziom" lub "tajna technika" jako slogan reklamowy. Dla nich jest to sekretna wiedza osiągalna tylko dla wybranych. Jeżeli jednak ktoś jest powolny i słaby, to mimo poznania "tajnych technik" i otrzymania wielu stopni i dyplomów nadal pozostaje powolnym i słabym. Podejście w szkołach Wing Tsun Bemowo i Wing Tsun Białołęka, jest całkowicie odmienne: użycie broni jest tylko jednym z narzędzi i tylko wtedy jest to "wysoki poziom", kiedy prawdziwie podnosi umiejętności adepta. Dyplomem nie zasłonimy się przed twardym atakiem na ulicy. Dlatego właśnie kontakt z technikami Look Dim Poon Kwun następuje stosunkowo wcześnie, czyli nawet przed dojściem do 1 stopnia mistrzowskiego i nie jest traktowane jako tajne. Pozwala to nie tylko wzmocnić ciało i techniki ucznia, ale również zrozumieć wiele koncepcji dotyczących pracy rąk i nóg w walce bez broni. Oczywiście, aby poznać cały program techniczny Look Dim Poon Kwun, trzeba ukończyć pełen system bez broni, tak jak w każdej innej szkole Wing Tsun Kung Fu.

    Forma noży - Bart Cham Dao

    Bart cham dao jest nazwą używaną w ramach WT Kung-Fu techniki podwójnego noża. Po chińsku: bart - osiem, cham - cięcie, cios, dao - nóż, szabla o szerokim ostrzu. Samą nazwę dao można tłumaczyć jako "nóż" lub "szabla", co może prowadzić do małego zamieszania, gdyż ta broń jest za krótka na szablę, a za długa i szeroka na nóż. Dlatego trzeba podkreślić, że w terminologii chińskiej niezależnie od długości, każda broń do cięcia oraz zadania ciosu nosi nazwę dao. Nazwa po polsku to dosłownie "osiem cięć szablą" lub często spotykaną jest też "osiem technik noży tnących". Nazwę możemy stosować do ośmiu podstawowych technik cięcia, choć są źródła, które tłumaczą ją jako osiem sekcji ćwiczeń walki nożem, gdzie każda sekcja naucza metod obrony przeciwko danemu rodzajowi broni.
    Poniżej zdjęcie przedstawiające mistrzów w naszej linii przekazu wykonujących techniki Bart Cham Dao.
    Wing Tsun Kung Fu Warszawa - Forma Noży Bart Cham Dao w wykonaniu Si-Jo Leung Tinga oraz Si-Jo Yip Mana
    Noże motylkowe są bronią rozpowszechnioną przede wszystkim na południu Chin. Ich stosowania uczą w wielu szkołach kung-fu, zwłaszcza w stylach Wing Chun, Hung Gar, czy Lau Gar. Noże używane w różnych szkołach różnią się bardzo pod względem rozmiaru i kształtu, a także technik ich stosowania. Stanowią ważną część chińskich sztuk walki. Mnisi z Klasztoru Shaolin podczas swoich wędrówek w średniowiecznych Chinach, wracając z datkami do klasztorów byli narażeni na napady. Ponieważ religia mnichów zabrania zabójstwa, dlatego też nie nosili ze sobą szabli, miecza lub innej broni białej nadającej się do zabijania. Nosili przy sobie noże motylkowe przymocowane do nogi lub pasa. Ostrza używane przez mnichów nie miały ostrego szpicu, tylko zaokrągloną końcówkę, a część w pobliżu rękojeści oraz większą część ostrza pozostawiano tępą. Stosowane techniki miały raczej charakter defensywny, rozbrajający. Powierzchowne cięcia nie zadawały śmiertelnych ran, a ukłucia zaokrągloną końcówką były bardzo bolesne, ale nie zagrażały życiu.
    W programie nauczania Wing Tsun Kung Fu nauka władania bronią rozpoczyna się w ostatniej fazie nauki systemu. Tradycyjnie adept musi się wykazać wysokimi kwalifikacjami w "nieuzbrojonej" części stylu, po czym dopiero uzyskuje wgląd w tajniki używania broni. Uzasadnia się to potrzebą uzyskania odpowiedniej sprawności, koordynacji ruchowej, choć rzecz jest do dyskusji, bo przy odpowiednim szkoleniu nawet dziecko jest w stanie bezpiecznie przyswoić techniki użycia broni, czego dowodem są brawurowe pokazy wu-shu w wykonaniu wielu chińskich dzieci. Oczywiście, noże są bronią, którą można zabić i jest to kolejna kwestia, przemawiająca za nauczaniem niebezpiecznych technik tylko adeptów moralnie ukształtowanych. Podstawowym jednak powodem utrzymania w tajemnicy w rodzinach i szkołach kung-fu zaawansowanych technik użycia broni jest kwestia zaufania. Tradycyjnie w chińskich szkołach walki adept musiał wieloletnim treningiem zasłużyć na najcenniejsze techniki.
    Nauczanie technik z bronią można rozpocząć na wczesnym etapie treningowym, pod warunkiem zaufania między mistrzem, a uczniem. Dzięki temu uzyskuje się skokowy rozwój fizyczny i techniczny adepta. Z powodu ciężaru broni wzmacniają się ręce, nogi oraz całe ciało włączone o realizowania technik. Taktyka walki z nożami ułatwia rozwiązywanie sytuacji również podczas walki wręcz.
    Techniki walki nożem oparte są na ruchach poznanych w systemie nieuzbrojonym, czyli są to np. Tan, Gaan, Kwun, Biu itd. Ćwiczący nie musi uczyć się nowego stylu i posiada umiejętności niezbędne do wykonywania technik z nożami. Te ruchy jednak należy stosować przedłużając je o długość noża i dostosowując do jego koncepcji. Najważniejsza różnica w stosunku do walki wręcz systemu Wing Tsun Kung Fu jest taka, iż w walce z bronią każda technika może być ostateczna. Jeśli w walce z bronią ręka trzymająca broń ulegnie uszkodzeniu lub wypuści broń, to nasze szanse na przeżycie poważnie maleją. W walce wręcz wykonany lub otrzymany cios nie zawsze jest ostateczny. W przypadku walki na noże każdy błąd może być śmiertelny. O tym świadczy powiedzenie: "nie ma trzech cięć nożem". Jeśli chodząc w zwarcie pierwszym cięciem unieszkodliwi się ręce przeciwnika, to drugim cięciem kończy się walkę. Jeżeli to się nie udało, to prawdopodobnie nie ma trzeciego cięcia, bo przeciwnik był szybszy.
    Początkowo techniki Bart Cham Dao nauczane są w miejscu. Kolejnym etapem jest ich wykonywanie wraz z przemieszczeniem się w ośmiu kierunkach. Potem następują ćwiczenia formy w ośmiu sekcjach oraz zastosowania w walce. Aplikacje walki uczą strategii w konfrontacji przeciw broniom krótkim i długim. Pierwsza sekcja ćwiczeń formy uczy rozwiązań np. przeciw lancetowi, trzecia przeciwko podwójnej broni, a siódma przeciwko broniom elastycznym np. łańcuchy, nunchaku. Zróżnicowana praca nóg pozwala zbliżyć się do przeciwnika na odległość efektywnego używania wszelkiego rodzaju broni. Do treningu można używać narzędzi uzupełniających. Cięcia można ćwiczyć na kłodach drzewa lub na zawieszonych celach.
    Można zadać pytanie, czy jest w ogóle sens ćwiczenia techniki noży motylkowych w stylu Wing Tsun Kung Fu, kiedy napastnik może używać przeciwko nam broni palnej. Nawet najbardziej efektywna technika z użyciem noża nie ma szans w starciu z pistoletem. Jednak dla ćwiczących sztuki walki broń biała ma większe znaczenie, niż tylko jej praktyczne zastosowanie. Poprzez trening z bronią przybliżamy się do historii spod znaku białej broni. Wracamy do starych czasów, kiedy do przeżycia potrzebne były ponadprzeciętne umiejętności wojownika. Poprzez trudności treningu z bronią, szukamy wiedzy, siły i odwagi legendarnych wojowników z dawnych czasów. Bez podkreślenia tradycji treningu z bronią, byłaby to jedynie forma gimnastyki.
    Drugie znaczenie treningu tego elementu w systemie Wing Tsun to podniesienie na wyższy poziom sprawności fizycznej. Kto nigdy nie ćwiczyć długim kijem, temu z początku bardzo zaciąży w dłoniach ta broń. Dopiero z czasem adept wzmacnia się i wtedy zaczyna w pełni panować na bronią.
    Wtedy należy sięgnąć po broń znacznie cięższą od broni ćwiczebnej, co oznacza nowe wyzwanie dla ćwiczącego kung-fu. Dzięki zahartowaniu wzrasta bezpieczeństwo, szybkość i siła używania broni, a ten rozwój naturalnie odzwierciedla się też w technikach ręcznych i nożnych ucznia.
    Trening z bronią oferuje więc wiele korzyści mistrzom sztuk walki również w czasach nowoczesnych. Wszystkie te wpływy dają dodatkowe szanse rozwoju adepta, nie mówiąc o aspektach samoobrony. Znając "osiem technik noży tnących" łatwo jest bowiem skutecznie zaadaptować inną broń do walki - kij, butelkę, klucze w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia. Nasza szkoła Wing Tsun Kung Fu Warszawa naucza pełnego systemu od formy Siu Nim Tau do ostatniej techniki noży Bart Cham Dao - serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych tą piękną sztuką walki.