Najczęściej zadawane pytania

Czy pierwszy trening jest darmowy?

Tak. Pierwsze zajęcia są zawsze zwolnione z opłaty, więc nic nie ryzykujesz. Potrzebujesz tylko trochę wolnego czasu oraz pokonania największego wroga, czyli lenistwa, gdyż ono karze nam zostać w domu. Oprócz samego pojawienia się na sali powinieneś zabrać ze sobą t-shirt (najlepiej biały), długie spodnie dresowe (ciemne), obuwie sportowe i ewentualnie butelką wody.
Uwaga! Obecnie obowiązuje promocja 2 tygodnie treningów gratis! Dzięki temu nie musisz podejmować pochopnej decyzji już po jednym treningu próbnym. W praktyce oznacza to po prostu uregulowanie składki po dopiero dwóch tygodniach od przyjścia na pierwszy trening lub wtedy kiedy ponowanie zjawisz się na zajęciach po tym okresie – wysokość opłaty uzgodnisz z instruktorem.

W jakim wieku można zacząć treningi? Czy nie jest za późno?

Wing Tsun nie zawiera artystycznych i akrobatycznych elementów, ale proste i efektywne techniki walki. Nie ma więc praktycznie żadnych ograniczeń jeśli chodzi o wiek. Dzieci mogą ćwiczyć w normalnej grupie z młodzieżą i dorosłymi już od 10-11 roku życia, a dorośli zaczynają nawet w wieku 60-kilku lat. Wing Tsun jest to sztuka walki na ulicę, gdzie wszystkie chwyty są dozwolone. Spadek sprawności fizycznej nie przekreśla naszych szans w walce, gdyż celujemy w punkty witalne, takie jak oczy, krtań, krocze, kolana, kostki itd. Jednocześnie nie siłujemy się z większym napastnikiem, ale omijamy (przekierowujemy) jego siłę, więc osoby starsze radzą sobie równie dobrze jak inne.

Jaki jest koszt dyplomów na seminariach z Sifu Istvanem Kun? Czy są później płatne certyfikaty sekcji chi-sau?

Wing Tsun to sztuka walki, gdzie jeszcze w latach 60 i na początku lat 70 nikt nie słyszał o płatnych stopniach. Mistrz Yip Man pobierał oczywiście pieniądze za naukę, ale nie rozdawał płatnych dyplomów – koszt więc był za sam trening wing tsun. Mistrz Stowarzyszenia Real Wing Tsun Sifu Istvan Kun wyszedł z podobnego założenia. Nauka, czyli treningi, seminaria, obozy są płatne, ale sam dyplom wymaga tylko i aż ciężkiej pracy – czyli właśnie kung fu. Certyfikaty sekcji chi-sau to nowość w świecie Wing Tsun w Polsce i służy to niestety tylko stworzeniu dodatkowych i niepotrzebnych obciążeń dla ucznia. Na szczęście Sifu Istvan Kun pomimo prawie 30 lat praktyki WT nie zamierza wprowadzać podobnych wynalazków. Same seminaria też nie są przesadnie drogie, ale koszt jest dostosowany do polskich warunków. Są one organizowane w Warszawie 3-4 razy do roku i każde z nich trwa 2-3 dni – łącznie około 10-12 godzin treningu.

Czy muszę brać udział w tzw. Grupie Chi-Sau, lub lekcjach prywatnych, aby poznać pełne sekcje chi-sau? Czy mogę poznać je na zwykłych treningach w grupie?

Większość szkół Wing Tsun w Polsce oferuje oprócz normalnych, regularnych treningów w grupie dodatkowe zajęcia dla bardziej zaawansowanych uczniów. Jest to tak zwana Grupa Chi-Sau, gdzie mogą poznać pełne sekcje chi-sau, choć bardzo często muszą brać jeszcze dodatkowe lekcje prywatne, aby poznać wszystkie szczegóły. Dopiero wtedy będą dopuszczeni do zdawania zaawansowanych stopni uczniowskich, gdzie materiał z sekcji chi-sau jest wymagany. Na regularnych treningach mogą oni zobaczyć, co najwyżej jakieś urywki programu.
Nasza szkoła Wing Tsun Kung Fu oferuje również dodatkowe zajęcia, czyli Grupę Chi-Sau, ale z zupełnie innych powodów. Im więcej coś ćwiczysz tym jesteś lepszy i to jest główny powód takich zajęć. Pełen program sekcji chi-sau możesz poznać u Nas na zwykłych treningach w grupie. Tak samo inne elementy systemu wraz ze zdawanie kolejnych stopni zaawansowania. Nie musisz brać lekcji prywatnych, gdyż materiał będziesz znał na zajęciach w grupie. Oczywiście trening ręka w rękę z Sifu przez godzinę pomoże w korekcji technik, czy grupy chi-sau posłużą do jeszcze lepszego przećwiczenia sekcji chi-sau, ale jest to tylko opcja. Może ona być szczególnie przydatna osobom, które nie mają za dużo czasu na regularne treningi w tygodniu i poprzez dodatkowe zajęcia chcą nadgonić materiał.

Czy oficjalny strój jest wymagany do zdawania na wyższe stopnie?

Tak, ale nie od razu. Nie wymagamy do zdawania egzaminów zakupu spodni, czy butów z logo szkoły, a jest to bardzo częsta praktyka. Koszulka z logo wystarczy, aby godnie reprezentować daną szkołę – tę zasadę stosował także mistrz Yip Man. W wielu sztukach walki trzeba zakupić drogie kimono, a koszt naszej koszulki dla początkujących to zaledwie 30 zł. Jeżeli ktoś chce praktycznie niezniszczalny wariant – koszulkę polo z haftowanym logiem – wymaga to dopłaty 20 zł.

Jak wyglądają zajęcia najmłodszych adeptów w grupie? Czy ćwiczą z nimi również rodzice?

Rodzice mogą ćwiczyć razem ze swoimi pociechami, a wtedy mają specjalną zniżkę dla dzieci i rodziców, która wynosi 20%. Trening odbywa się w normalnej grupie z dorosłymi i młodzieżą, ale młodsi adepci wykonują po prostu prostsze wykończenia technik samoobrony. Nie zapychamy treningu tylko uderzeniami, pompkami i przysiadami, ale nauczamy realnej samoobrony na zagrożenia uliczne. Młodsi adepci Wing Tsun poprzez regularne ćwiczenia kung fu uczą się koncentracji, wzrasta ich pewność siebie, a także rozwijają zdolności interpersonalne. Poniżej można zobaczyć przykład treningu technicznego dla dzieci:

Czy istnieje zniżka dla dzieci i młodzieży?

Tak. Mamy zniżkę dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia, która wynosi 20%.

Jak wygląda pierwszy trening Wing Tsun Kung-Fu?

Trening rozpoczyna się od krótkiej rozgrzewki (max 5 minut), a następnie przechodzimy do wykonywania formy siu nim tau, co znaczy mała idea. Forma ta uczy nas podstawowych ruchów i uczeń stara się ją powtórzyć – dużą pomoc stanowi nagrany film na naszej stronie, bo można powtarzać formę w domu, ale zrozumieć ją można tylko na treningach. Następnie przechodzimy do ćwiczeń technik w powietrzu, a także ćwiczymy pracę nóg – kroki, kopnięcia, połączenie technik ręcznych z pracą nóg w jedną całość.
Później mamy naukę aplikacji technik walki i samoobrony, czyli uczymy się jak wykorzystywać wing tsun w praktyce ćwicząc razem z partnerem. Jest to bardzo ważny aspekt treningu, który zajmuje jego większą część w odróżnieniu od treningu sportów walki (także wielu innych sztuk walki), gdzie rozgrzewka, pompki, przysiady, rozciąganie zajmują niejednokrotnie ponad pół treningu i brakuje czasu na trening ręka w rękę z partnerem – a tylko tak możesz nauczyć się reakcji obronnej na atak na ulicy.
Bardziej zaawansowani mogą przejść do ćwiczenia chisao lub chigerk, czyli specjalnych ćwiczeń poprawiających wyczuwanie kierunku działania sił i wykorzystania wing tsun w bliskim kontakcie. Czasami ćwiczmy techniki walki w parterze, techniki wykonywane na drewnianym manekinie. Trening kończy się uderzeniami w powietrze, makiwary, worki, czy wykonaniem ćwiczeń izometrycznych.
Po treningu możesz zadać pytania instruktorowi kung-fu i ewentualnie zapisać się na stałe do grupy.

Czy istnieje opcja prywatnej nauki? Jaki jest przybliżony koszt i czas trwania 1 lekcji prywatnej – 30, 45, 60 min?

Tak istnieje opcja prywatnej nauki w formie tzw. lekcji prywatnych. Koszt 1 lekcji prywatnej nie jest wygórowany – dostosowaliśmy go do polskich warunków i faktu, że opłaciłeś już swoją składkę miesięczną za zajęcia w grupie. Można również uczyć się tylko chodząc na lekcje prywatne, ale to opcja głównie dla osób mających nieregularne godziny pracy.
Czas trwania 1 lekcji prywatnej wynosi 60 min.

Czy trzeba mieć jakieś określone cechy fizyczne lub wcześniejsze doświadczenie w Sztukach Walki?

Oczywiście, że nie! Zawsze jest ten pierwszy raz i trzeba pamiętać, że Wing Tsun został wymyślony po to, aby słabszy pokonał silniejszego. Może to zrobić używając techniki i sprytu, a nie dużych mięśni. Pewny poziom wytrenowania jest potrzebny, ale od tego są właśnie treningi pod czujnym okiem instruktora.

Jak długo trwa dojście do poziomu, kiedy będę wstanie obronić się na ulicy?

To zależy w gruncie rzeczy od tego jak często przychodzisz na zajęcia i z jakim zaangażowaniem trenujesz. Oprócz zajęć z instruktorem możesz trochę potrenować w domu np. uderzenia co na pewno przyśpieszy twój rozwój.
Generalnie już w ciągu roku powinieneś poznać podstawowy poziom samoobrony i mieć realną szansę obrony przeciwko silniejszemu napastnikowi. Jednakże, trzeba zaznaczyć że nie jesteś już na poziomie mistrzowskim, a tylko znasz dobrze materiał do samoobrony. Co najmniej kilku lat treningu potrzeba, aby doszlifować poznane elementy i powie to każdy uczciwy instruktor samoobrony.