Najczęściej zadawane pytania

Czy pierwszy trening jest darmowy?

Tak. Pierwsze zajęcia są zawsze zwolnione z opłaty, więc nic nie ryzykujesz. Potrzebujesz tylko trochę wolnego czasu oraz pokonania największego wroga, czyli lenistwa, gdyż ono karze nam zostać w domu. Oprócz samego pojawienia się na sali powinieneś zabrać ze sobą t-shirt (najlepiej biały), długie spodnie dresowe (ciemne), obuwie sportowe i ewentualnie butelką wody.

W jakim wieku można zacząć treningi? Czy nie jest za późno?

Wing Tsun nie zawiera artystycznych i akrobatycznych elementów, ale proste i efektywne techniki walki. Nie ma więc praktycznie żadnych ograniczeń jeśli chodzi o wiek. Dzieci mogą ćwiczyć w normalnej grupie z młodzieżą i dorosłymi już od 8 roku życia, a dorośli zaczynają nawet w wieku 60-kilku lat. Wing Tsun jest to sztuka walki na ulicę, gdzie wszystkie chwyty są dozwolone. Spadek sprawności fizycznej nie przekreśla naszych szans w walce, gdyż celujemy w punkty witalne, takie jak oczy, krtań, krocze, kolana, kostki itd. Jednocześnie nie siłujemy się z większym napastnikiem, ale omijamy (przekierowujemy) jego siłę, więc osoby starsze radzą sobie równie dobrze jak inne.

Czy oficjalny strój jest wymagany do zdawania na wyższe stopnie?

Tak, ale nie od razu. Dopiero, aby zdać na 3 stopień uczniowski wymagamy koszulki Akademii Kung Fu Najczęściej zadawane pytania - Strój Uczniowski w Wing Tsun Kung FuWing Tsun. Nie wymagamy do zdawania egzaminów zakupu spodni, czy butów z logo szkoły, a jest to bardzo częsta praktyka. Samo noszenie oficjalnego stroju przez ucznia to ogólnie przyjęty standard. W wielu sztukach walki trzeba zakupić drogie kimono, a koszt naszej koszulki dla początkujących to zaledwie 40 zł. Jeżeli to dla kogoś za dużo to akceptujemy zwykłą białą koszulkę i ciemne spodnie dresowe. Taki strój jest wizytówką szkoły, więc wymagał tego sam Mistrz Yip Man – spójrz na zdjęcie po prawej stronie.

Jak wyglądają zajęcia najmłodszych adeptów w grupie? Czy ćwiczą z nimi również rodzice?

Rodzice mogą ćwiczyć razem ze swoimi pociechami, a wtedy mają specjalną zniżkę dla dzieci i rodziców. Trening odbywa się w normalnej grupie z dorosłymi i młodzieżą, ale młodsi adepci wykonują po prostu prostsze wykończenia technik samoobrony. Nie zapychamy treningu tylko uderzeniami, pompkami i przysiadami, ale nauczamy realnej samoobrony na zagrożenia uliczne. Młodsi adepci Wing Tsun poprzez regularne ćwiczenia kung fu uczą się koncentracji, wzrasta ich pewnośc siebie, a także rozwijają zdolności interpersonalne. Poniżej można zobaczyć przykład treningu technicznego dla dzieci:

Czy istnieje zniżka dla dzieci i młodzieży?

Tak. Mamy zniżkę dla rodzica z dzieckiem oraz dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia.

Jak wygląda pierwszy trening Wing Tsun Kung-Fu?

Trening rozpoczyna się od krótkiej rozgrzewki (max 5 minut), a następnie przechodzimy do wykonywania formy siu nim tau, co znaczy mała idea. Forma ta uczy nas podstawowych ruchów i uczeń stara się ją powtórzyć – dużą pomoc stanowi nagrany film na naszej stronie, bo można powtarzać formę w domu, ale zrozumieć ją można tylko na treningach. Następnie przechodzimy do ćwiczeń technik w powietrzu, a także ćwiczymy pracę nóg – kroki, kopnięcia, połączenie technik ręcznych z pracą nóg w jedną całość.
Później mamy naukę aplikacji technik walki i samoobrony, czyli uczymy się jak wykorzystywać wing tsun w praktyce ćwicząc razem z partnerem. Jest to bardzo ważny aspekt treningu, który zajmuje jego większą część w odróżnieniu od treningu sportów walki (także wielu innych sztuk walki), gdzie rozgrzewka, pompki, przysiady, rozciąganie zajmują niejednokrotnie ponad pół treningu i brakuje czasu na trening ręka w rękę z partnerem – a tylko tak możesz nauczyć się reakcji obronnej na atak na ulicy.
Bardziej zaawansowani mogą przejść do ćwiczenia chisao lub chigerk, czyli specjalnych ćwiczeń poprawiających wyczuwanie kierunku działania sił i wykorzystania wing tsun w bliskim kontakcie. Czasami ćwiczmy techniki walki w parterze, techniki wykonywane na drewnianym manekinie. Trening kończy się uderzeniami w powietrze, makiwary, worki, czy wykonaniem ćwiczeń izometrycznych.
Po treningu możesz zadać pytania instruktorowi kung-fu i ewentualnie zapisać się na stałe do grupy.

Czy istnieje opcja prywatnej nauki? Jaki jest przybliżony koszt i czas trwania 1 lekcji prywatnej – 30, 45, 60 min?

Tak istnieje opcja prywatnej nauki w formie tzw. lekcji prywatnych. Koszt 1 lekcji prywatnej nie jest wygórowany – dostosowaliśmy go do polskich warunków i faktu, że opłaciłeś już swoją składkę miesięczną za zajęcia w grupie. Można również uczyć się tylko chodząc na lekcje prywatne, ale to opcja głównie dla osób mających nieregularne godziny pracy.
Czas trwania 1 lekcji prywatnej wynosi 60 min.

Czy trzeba mieć jakieś określone cechy fizyczne lub wcześniejsze doświadczenie w Sztukach Walki?

Oczywiście, że nie! Zawsze jest ten pierwszy raz i trzeba pamiętać, że Wing Tsun został wymyślony po to, aby słabszy pokonał silniejszego. Może to zrobić używając techniki i sprytu, a nie dużych mięśni. Pewny poziom wytrenowania jest potrzebny, ale od tego są właśnie treningi pod czujnym okiem instruktora.

Jak długo trwa dojście do poziomu, kiedy będę wstanie obronić się na ulicy?

To zależy w gruncie rzeczy od tego jak często przychodzisz na zajęcia i z jakim zaangażowaniem trenujesz. Oprócz zajęć z instruktorem możesz trochę potrenować w domu np. uderzenia co na pewno przyśpieszy twój rozwój.
Generalnie w ciągu roku powinieneś zdobyć umiejętności pozwalające obronić się przeciwko silniejszemu napastnikowi. Już w ciągu 1 roku nauki zdobędziesz wiedzę o wszystkich etapach obrony.
Jednakże, trzeba zaznaczyć że nie jesteś już na poziomie mistrzowskim, a tylko znasz dobrze materiał do samoobrony. Co najmniej kilku lat treningu potrzeba, aby doszlifować poznane elementy i powie to każdy uczciwy instruktor samoobrony.