Najczęściej zadawane pytania

Czy pierwszy tydzień zajęć jest próbny? Co muszę zabrać ze sobą na trening?

Tak. Pierwszy tydzień zajęć jest próbny, więc rezygnując po tym okresie nie ponosisz żadnych kosztów.
W zdecydowanej większości szkół sztuk walki obowiązuje tylko 1 próbny trening. My wychodzimy z założenia, że to jednak za mało. Dzięki temu możesz uczestniczyć w kilku treningach, gdzie na spokojnie ocenisz atmosferę, czy poziom przekazywania wiedzy przez instruktora. Oprócz samego pojawienia się na sali powinieneś zabrać ze sobą t-shirt (najlepiej biały), długie spodnie dresowe (ciemne), obuwie sportowe i ewentualnie butelką wody.
Dodatkowo w tej chwili mamy promocję: 1 Miesiąc treningów za tylko 49 zł, a każdy nowy uczeń w trzecim miesiącu zajęć, otrzyma oficjalną koszulkę szkoły o wartości 40 zł zupełnie za darmo!

W jakim wieku można zacząć treningi? Czy nie jest za późno?

Wing Tsun nie zawiera artystycznych i akrobatycznych elementów, ale proste i efektywne techniki walki. Nie ma więc praktycznie żadnych ograniczeń jeśli chodzi o wiek. Dzieci mogą ćwiczyć w normalnej grupie z młodzieżą i dorosłymi już od 10-11 roku życia, a dorośli zaczynają nawet w wieku 60-kilku lat. Wing Tsun jest to sztuka walki na ulicę, gdzie wszystkie chwyty są dozwolone. Spadek sprawności fizycznej nie przekreśla naszych szans w walce – celujemy w punkty witalne, a jednocześnie nie siłujemy się z większym napastnikiem, ale omijamy (przekierowujemy) jego siłę, więc osoby starsze radzą sobie równie dobrze jak inne. Wing Tsun skupia się na biomechanice ludzkiego ciała, a nie naśladowaniu ruchów zwierząt, gdyż nie mamy pazurów jak tygrys, czy nie jesteśmy tak rozciągnięci jak małpa.

Czy nauczacie autentycznego chińskiego kung-fu Mistrza Leung Tinga – ostatniego ucznia Mistrza Yip Mana?

Tak. Należymy do fundacji Wing Tsun Kung-Fu Polska, która zrzesza szkoły nauczające wg przekazu Mistrza Leung Tinga w Polsce, który był ostatnim prywatnych uczniem Mistrza Yip Mana. Dzięki temu możesz poznać autentyczny chiński przekaz od A do Z.

Czy istnieje zniżka dla dzieci i młodzieży?

Tak. Mamy comiesięczny rabat 20 zł dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia.

Czy muszę brać lekcje prywatne, chodzić na grupy zaawansowane w celu poznania sekcji chi-sau?

Każda sekcja chi-sau składa się z sekcji wersja A krótka, A długa, oraz wersja B. Na egzamin wymagana jest krótka wersja A danej sekcji i taki materiał możesz z powodzeniem poznać w Naszych szkołach już na zwykłych zajęciach w grupie! Tylko dodatkowy materiał (wersja A długa, wersja B) jest przekazywany na grupach zaawansowanych chi-sau lub lekcjach prywatnych. Dzięki temu cały czas idziesz do przodu z programem nauczania, nawet jak brakuje Ci czasu na dodatkowe zajęcia.

Czy istnieje opcja prywatnej nauki? Jaki jest przybliżony czas trwania 1 lekcji prywatnej – 30, 45, 60 min?

Tak istnieje opcja prywatnej nauki w formie tzw. lekcji prywatnych. Co ważne nie jest ona zarezerwowana tylko dla uczniów w grupie, ale również dla osób mających nieregularne godziny pracy.
Czas trwania 1 lekcji prywatnej wynosi 60 min.

Jak wygląda pierwszy trening Wing Tsun Kung-Fu?

Trening rozpoczyna się od wykonywania formy siu nim tau, co znaczy mała idea. Forma ta uczy nas podstawowych ruchów i uczeń stara się ją powtórzyć – dużą pomoc stanowi nagrany film na naszej stronie, bo można powtarzać formę w domu, ale zrozumieć ją można tylko na treningach. Następnie przechodzimy do ćwiczeń technik w powietrzu, a także ćwiczymy pracę nóg – kroki, kopnięcia, połączenie technik ręcznych z pracą nóg w jedną całość.
Później mamy naukę aplikacji technik walki i samoobrony, czyli uczymy się jak wykorzystywać wing tsun w praktyce ćwicząc razem z partnerem. Jest to bardzo ważny aspekt treningu, który zajmuje jego większą część w odróżnieniu od treningu sportów walki (także wielu innych sztuk walki), gdzie rozgrzewka, pompki, przysiady, rozciąganie zajmują niejednokrotnie ponad pół treningu i brakuje czasu na trening ręka w rękę z partnerem – a tylko tak możesz nauczyć się reakcji obronnej na atak na ulicy.
Bardziej zaawansowani mogą przejść do ćwiczenia chisao lub chigerk, czyli specjalnych ćwiczeń poprawiających wyczuwanie kierunku działania sił i wykorzystania wing tsun w bliskim kontakcie. Czasami ćwiczmy techniki walki w parterze, techniki wykonywane na drewnianym manekinie. Trening kończy się uderzeniami w powietrze, makiwary, worki, czy wykonaniem ćwiczeń izometrycznych.
Po treningu możesz zadać pytania instruktorowi kung-fu i ewentualnie zapisać się na stałe do grupy.

Czy trzeba mieć jakieś określone cechy fizyczne lub wcześniejsze doświadczenie w Sztukach Walki?

Oczywiście, że nie! Zawsze jest ten pierwszy raz i trzeba pamiętać, że Wing Tsun został wymyślony po to, aby słabszy pokonał silniejszego. Może to zrobić używając techniki i sprytu, a nie dużych mięśni. Pewny poziom wytrenowania jest potrzebny, ale od tego są właśnie treningi pod czujnym okiem instruktora.

Jak długo trwa dojście do poziomu, kiedy będę wstanie obronić się na ulicy?

To zależy w gruncie rzeczy od tego jak często przychodzisz na zajęcia i z jakim zaangażowaniem trenujesz. Oprócz zajęć z instruktorem możesz trochę potrenować w domu np. uderzenia co na pewno przyśpieszy twój rozwój.
Generalnie już w ciągu roku powinieneś poznać podstawowy poziom samoobrony i mieć realną szansę obrony przeciwko silniejszemu napastnikowi. Jednakże, trzeba zaznaczyć że nie jesteś już na poziomie mistrzowskim, a tylko znasz dobrze materiał do samoobrony. Co najmniej kilku lat treningu potrzeba, aby doszlifować poznane elementy i powie to każdy uczciwy instruktor samoobrony.