Filmy Kung Fu

Filmy Kung Fu – Najlepsze filmy kung fu stylu Wing Tsun

Zostaną tutaj bardzo krótko omówione najważniejsze filmy kung fu oraz serial o Wing Tsun Kung Fu. Praktycznie wszystkie filmy nie schodzą poniżej dobrego poziomu.
Filmy-Kung-Fu-o-Wing-Tsun
1.The Prodigal Son (Bai ga jai) (1981, 100 min)

Film opowiada o “Królu Wing Tsun”, czyli Leung Jan’ie. Bardzo dobra rola Yuen Biao (Leung Jan) oraz tradycyjnie Sammo Hung (Wong Wah Bo) dzięki, któremu powstało tak wiele filmów o kung fu Wing Tsun.

Film jest dostępny w serwisie Youtube w wersji oryginalnej z napisami angielskimi.

2. Ip Man (2008, 106 min), Ip Man 2 (2010, 108 min)

Są to filmy kung fu o Mistrzu Wing Tsun Kung Fu Sijo Yip Man’ie. Jak to bywa z nowoczesnymi produkcjami musi być efektownie, ale nie koniecznie zgodnie z prawdą historyczną. Wiele faktów z życia Sijo Yip Man’a się nie zgadza, ale jest to wada prawie wszystkich filmów opowiadających o losach mistrzów Sztuk Walki.
Jak najbardziej warto obejrzeć, gdyż rzadko można zobaczyć tak dobre kino akcji!
Doskonała rola Donnie Yen w roli mistrza Yip Man’a! Polecam obie części, gdyż prezentują podobny wysoki poziom.

Poniżej trailer filmu kung fu Ip Man oraz Ip Man 2

3. Narodziny legendy – Ip Man (2010, 100 min)

Nakręcono aż 4 filmy kung fu o Sijo Yip Manie w tej serii filmów, a ten akurat opowiada o losach młodego mistrza Yip Man’a. Jest pokazane zarówno przyjęcie go na ucznia przez Sifu Chan Wah Shun oraz okres późniejszej nauki u Sifu Leung Bik’a (w tej roli starszy z synów Sijo Yip Man’a – Yip Chun). Elementy w postaci ataku wojowników Ninja, można włożyć między bajki, ale jako kino akcji jest niczego sobie.

Poniżej trailer filmu Narodziny legendy – Yip Man.

4. Wing Chun (1994, 96 min)

Film opowiada losy kobiety o imieniu Yim Wing Tsun, czyli Piękna Wiosna. To właśnie od jej imienia nosi nazwę nasz styl Kung Fu. W roli Wing Tsun wystąpiła Michelle Yeoh znana między innymi z takich hitów jak “Przyczajony Tygrys, ukryty Smok”, albo film o agencie 007 “Jutro nie umiera nigdy”. Film jest pełen akcji i humoru. Polecam!

Film jest dostępny w serwisie Youtube w wersji oryginalnej z napisami angielskimi.

5. Warriors Two (1978, 95 min)

Jakie byłyby filmy kung fu o stylu Wing Tsun bez słynnego Sammo Hung’a? Tym razem wyreżyserował on film Warriors Two oraz jednocześnie zagrał jedną z głównych ról w filmie. W filmie tym pojawia się postać dojrzałego już mistrza Wing Tsun w osobie Leung Jan’a w przeciwieństwie do filmu Prodigal Son.

Film jest dostępny w serwisie Youtube w wersji oryginalnej z napisami angielskimi.

6. Real Kung Fu (2005, 45 min na odcinek)

Serial TV opowiadający o losach “Króla Wing Tsun” Leung Jan’a. W tej roli znowu zobaczymy Yuen Biao, ale tym razem to Leung Jan będzie nauczał swoich synów oraz Chan Wah Shun’a – nauczyciela mistrza Yip Man’a.
Serial jest bardzo przyjemny w odbiorze poprzez połączenie elementów komedii i akcji. Polecam, choć trzeba znać język angielski (napisy). Dialogi nie są jednak bardzo skomplikowane, więc każdy powinien zrozumieć o co chodzi

Cały serial do obejrzenia:
http://www.alodrama.com/watch/real-kung-fu/131.html
Wybieramy “Watch Online” co spowoduje załadowanie 1 odcinka.
Następnie pod filmem są odnośniki do wszystkich odcinków (1-20).

7. Fragmenty filmów, gdzie zastosowano techniki Wing Tsun Kung Fu

– Wejście Smoka z Brucem Lee.

– Filmy kung fu o stylu Wing Tsun nie mogły pominąć niesamowitego Jackie Chana, gdzie prezentuje on techniki wykonywane na Drewnianym Manekinie w filmie Draka w Bronksie.

– W filmie Kill Bill 2 zaprezentowano naukę słynnego uderzenia z odległości 1 cala. W systemie Wing Tsun możemy zadać poważne obrażenia nawet z tak bliskiej odległości. Z pokazów “one inch punch” słynął m.in. Bruce Lee.

W filmie pokazano oczywiście drastyczną formę ćwiczeń, a w rzeczywistości wystarczy uderzać w ochraniacze i worek ścienny (wallbag), aby wyrobić odpowiednia siłę uderzenia.

– Robert Downey Jr w filmie Sherlock Holmes zaprezentował techniki Wing Tsun Kung Fu. Jak niektórzy z was pewnie wiedzą Robert delikatnie mówiąc był uzależniony od różnych używek. Dopiero, gdy rozpoczął swoją przygodę z Wing Tsun uwolnił się od nałogów. Ciężkie treningi i filozofia zawarta w Wing Tsun Kung Fu ukształtowały nie tylko jego ciało, ale i umysł. Dzisiaj nie wyobraża on sobie życie bez treningów, które niewątpliwie uratowały go od stoczenia się na same dno.

– Nicolas Cage w filmie Bangkok Dangerous zaprezentował słynne ćwiczenie refleksu chisao, czyli tzw. lepkie ręce. W krótkim czasie pozwala to wyćwiczyć odpowiednią reakcję naszego ciała na nagły atak przeciwnika.