Siu Nim Tau – Pierwsza forma w systemie Wing Tsun
Forma Siu Nim Tau (Mała Idea) jest doskonała dla początkujących, ćwiczy się ją w pozycji stacjonarnej, głównie z wykorzystaniem pojedynczych ruchów rąk, bez specjalnej pracy nóg, bez zmian pozycji. Po opanowaniu ruchów trzeba skupić się na strukturze, zrozumieć jak wydobyć siłę z ruchów i ćwiczyć jak je łączyć.
Nie ma sposobu, aby korzystać w walce wyłącznie z technik jednej czy drugiej formy. Są jednak elementy, które należy wybrać w razie potrzeby. Podstawowe scenariusze obrony są ustalone: jak bronić się przed złapaniem za nadgarstek, jak reagować na pociągnięcia, popychanie, pojedyncze uderzenia na różnych poziomach itp. Taktycznymi podstawami symulowanych sytuacji ulicznych jest uderzenie wyprzedzające oraz szybkie przejęcie kontroli nad przeciwnikiem.
Chum Kiu – Druga forma w systemie Wing Tsun
Forma Chum Kiu (Szukanie Mostów) jest to typowa forma obronna. Uczniowie uczą się budować bezpieczne połączenie (stąd nazwa) i jak wykorzystać nawiązany kontakt w celu pełniejszej kontroli przeciwnika. Uczymy się co zrobić, gdy wpadamy na ręce wpadamy na ręce przeciwnika podczas ataku lub parowania, jak wykonać chwyty. Ustawienie ciała, przechwytywanie oraz nieuruchomiania są najważniejszymi punktami taktycznymi oraz technicznymi. Forma zawiera także podstawowe kopnięcia, te same, które pojawiają się później w formach drewnianego manekina w kombinacjach. Po około roku szkolenia Wing Tsun uczeń jest w stanie wziąć udział w bardziej złożonych symulacjach walk przeciwko kopiącym i uderzającym przeciwnikom, jak również przeciwko chwytom i rzutom. Uczniowie mają zdobyć praktykę i sprawdzić się pod presją pod kątem fizycznym i psychicznym.
Biu Tze – Trzecia forma w systemie Wing Tsun
Forma Biu Tze (Strzelające Palce) to forma prezentująca sekwencje ataku Wing Tsun Kung Fu. Główną koncepcją jest: jak bronić się za pomocą ataków. Uderzenia łokciem oraz uderzenia kantem dłoni wykorzystuje się w celu jak najszybszego zakończenia walki. Ważne jest połączenie wszystkich sił ciała w celu uzyskania jak najszybszych dynamicznych ruchów. Techniki tej formy są kombinacją ruchów dwóch pierwszych form. Od ucznia wymaga się zdolności upraszczania, myślenia w powtarzających się schematach i wariacjach kątów, kierunków oraz zamierzeń, zamiast widzenia oddzielnych kombinacji skomplikowanych technik, pozycji i sytuacji.
Techniczne elementy tej formy są stosowane w zagrażających życiu sytuacjach. Należy unikać takich sytuacji, jeśli to możliwe, zarówno ze względu na ryzyko obrażeń, jak i z powodów prawnych. Gdy nie ma szans wyjść z sytuacji bez walki, najlepiej jest zdobyć broń, nawet jeśli jest to pierwszy lepszy chwycony obiekt. Jeśli nasze życie jest zagrożone, musimy zrobić to, co jest konieczne, aby przeżyć. Ręce celują w oczy i gardło. Łokieć uderzający w miejsca słabe lub wrażliwe może zrównoważyć nasze niedoskonałości w starciu z przeciwnikiem większym i silniejszym.
Muk Yan Chong Fat – forma Drewnianego Manekina w Wing Tsun Kung Fu
Forma Muk Yan Chong Fat jest ćwiczeniem z wykorzystaniem drewnianego manekina.
Drewniany manekin jest sprzętem treningowym, którego zadaniem jest pokazanie związku akcja-reakcja między uczniem, a narzędziem przez elestyczne odpowiadanie na ciosy bez odsuwania się, odchylania lub odwracania, co symuluje silniejszego przeciwnika i uczy prawidłowej postawy. Ręce również nie mogą być odepchnięte, dlatego musimy nauczyć się pozostawania za zasłona w trakcie obchodzenia przeciwnika w czasie ataku, poszukiwania nowych kątów ataku. Manekin nie cofa uderzeń. Ręce zawsze oddają z taką samą siłą jakiej użyjemy przeciwko nim, a manekin odpycha nas jeśli natrzemy na niego nieprawidłowo. Manekin jest idealnym narzędziem do ćwiczenia wybuchowej siły w Wing Tsun.
Jest tylko jedno słowo do opisania tego, co daje manekin uczniowi: siła. Muk Yang Chong Fat uczy zachowania wybuchowej siły podczas następujących po sobie uderzeń, aby wytworzyć maksimum siły w jak najkrótszym czasie. Użycie powolnej siły na silniejszym przeciwniku może być przez niego wykorzystane. Konieczne jest więc wypracowanie na manekinie siły wybuchowej poprzez setki, tysiące ruchów, kombinacji, z których każda przybliża nas do momentu pełnego poznania charakterystyki danej techniki.
Saam Sing Chong – Trójgwiezdny Manekin (eng. Tripodal Dummy)
Saam Sing Chong to trzy drewniane belki, które tworzą trójkąt równoramienny usadowiony w ziemi. Dzięki niemu rozwinięta zostaje siła i precyzja kroków i kopnięć. Ponieważ jest więcej celów, możemy wykonać serię kroków i kopnięć bardziej skomplikowanych i obejmujących większy obszar niż przy treningu na drewnianym manekinie. Belki symulują nogi przeciwników, pomiędzy którymi przemieszczamy się, wykonując kopnięcia różnymi częściami stopy, podcięcia i inne techniki. W początkowym etapie trening jest ujednolicony i składa się z konktretnych, następujących po sobie ciągów technik połączonych w formę, a po pewnym czasie adept wykonuje trening w stylu wolnym.
Luk Dim Boon Kwun – Forma Długiego Kija w Wing Tsun Kung Fu
W formie Luk Dim Boon Kwun używamy kija, który ma 270 cm i zwęża się ku końcowi. Jest bardzo ciężką bronią, jeśli zostanie wykonany z drewna europejskiego. Trzymany za szerszy koniec używany jest z wykorzystaniem relatywnie krótkich ruchów bez szybkich szerokich ruchów. Przy pierwszym kontakcie musimy rozbroić przeciwnika, drugim ruchem jest uderzenie i zakończenie walki. Jako, że jest fizycznie bardzo wymagający, gra dużą role w treningu siłowym WT. Szerokie postawy, niewystępujące w innych aplikacjach systemu, wykorzystywane są w celu kontroli dłuższego ruchu broni. Wybuchowa siła wyćwiczona wcześniej na drewnianym manekinie musi być teraz wyrażona poprzez broń. W trakcie treningu szczególną uwagę zwraca się na linie przekątne i na utrzymanie osłoniętych całych stref podczas ataku bezpośredniego zamiast atakowanie broni przeciwnika. “Obrona stref” oraz “rysowanie przekątnych” są dwiema koncepcjami przeniesionymi z ćwiczeń z kijem do teorii walki wręcz.
Bart Cham Dao – Forma noży motylkowych w Wing Tsun Kung Fu
Ćwiczenie z nożami Bart Cham Dao opiera się na znanych zasadach ataku-obrony-rozwiązań awaryjnych. Praca nóg, manewrowanie, unieszkodliwienie broni przeciwnika i rozbrojenie go są głównymi elementami taktycznymi jako, że każdy błąd w starciu z uzbrojonym przeciwnikiem może mieć fatalne skutki. Noże motylkowe są krótką bronią, przez co trudno jest dostać się w zasięg przeciwnika i jest to niebezpieczne. To nowe pojmowanie walki nożem również zmienia techniki ręczne ucznia. Podczas ćwiczeń bez broni przyjmujemy postawę: “Stań się nożem! Myśl o swoim ramionach jako o ostrzach! Używaj do zasłony i ataku swoich ramion, nie tylko dłoni”. Przeniesienie teorii technik noża na walkę wręcz pomaga walczyć prościej i skuteczniej.
Na co dzień raczej nie nosimy ze soba noży motylkowych, jednak ćwiczenie z nimi skupia się na uderzaniu, pchaniu i cięciu, ucząc dokładnej kontroli ręki. Dzięki nauce bart cham dao w razie potrzeby do obrony naszego życia można użyć wszelkich prowizorycznych broni o sensownych rozmiarach, takich jak krótkich kijów i normalnych noży.