Najczęściej zadawane pytania

Czy 1 trening jest bezpłatny? Co na nim poznam? Co muszę zabrać ze sobą na trening?

Tak. W Naszej szkole próbny trening jest bezpłatny, na którym poznasz podstawy techniki walki i samoobrony np. obronę przeciwko złapaniu za ręce , próbę rzutu, dźwigni, duszenia itp. Oprócz samego pojawienia się na sali powinieneś zabrać ze sobą t-shirt (najlepiej biały), długie spodnie dresowe (ciemne), obuwie sportowe i ewentualnie butelką wody.

W jakim wieku można zacząć treningi? Czy nie jest za późno?

Wing Tsun nie zawiera artystycznych i akrobatycznych elementów, ale proste i efektywne techniki walki. Nie ma więc praktycznie żadnych ograniczeń jeśli chodzi o wiek. Dzieci mogą ćwiczyć w normalnej grupie z młodzieżą i dorosłymi już od około 10 roku życia, a dorośli zaczynają nawet w wieku 60-kilku lat. Wing Tsun jest to sztuka walki na ulicę, gdzie wszystkie chwyty są dozwolone. Spadek sprawności fizycznej nie przekreśla naszych szans w walce – celujemy w punkty witalne, a jednocześnie nie siłujemy się z większym napastnikiem, ale omijamy (przekierowujemy) jego siłę, więc osoby starsze radzą sobie równie dobrze jak inne. Wing Tsun skupia się na biomechanice ludzkiego ciała, a nie naśladowaniu ruchów zwierząt, gdyż nie mamy pazurów jak tygrys, czy nie jesteśmy tak rozciągnięci jak małpa.

Czy nauczacie autentycznego chińskiego kung-fu Mistrza Leung Tinga – ostatniego ucznia Mistrza Yip Mana?

Tak. Należymy do fundacji Wing Tsun Kung-Fu Polska, która zrzesza szkoły nauczające wg przekazu Mistrza Leung Tinga w Polsce, który był ostatnim prywatnych uczniem Mistrza Yip Mana. Dzięki temu możesz poznać autentyczny chiński przekaz od A do Z.

Wyczytałem, że dajecie dostęp do ponad 100 nagrań wideo. Możecie podać więcej szczegółów?

Jak najbardziej 🙂 Dostęp do materiałów otrzymuje się po zapisaniu się do szkoły. Stanowią one świetne uzupełnienie treningów w grupie, choć równie dobrze można ich nie oglądać i iść do przodu na drodze kung-fu. Jednakże część początkujących adeptów ma spory problem z przyswojeniem form podstawowych, nauczeniu się chińskich nazw technik, czy utrwalenia sobie jakie są podstawowe zastosowania ruchów z form. Tutaj wychodzą naprzeciw bezpłatne nagrania szkoleniowe, które pozwalają przyswoić formę, zwroty, kroki, aplikacje podstaw systemu nawet 2-3 razy szybciej, niż idąc drogą zapisywania technik w tzw. kajeciku. Co istotne znajdziecie tam nie tylko podstawy, ale pełną 1, 2, 3 sekcję chi-sau, a nawet 1 sekcję chi-gerk, czy zastosowania form zaawansowanych, w tym broni wing tsun. Oczywiście jest to tylko część z pełnego systemu Wing Tsun, ale pozwala uporządkować sobie wiedzę, a także stanowi świetną okazję do poćwiczenia w domu i zwracania większej uwagi na detale technik.

Czy są jakieś rabaty dla dorosłych lub dzieci? Jak wygląda trening dzieci?

Tak. Zajęcia dla dzieci od 10 lat i młodzieży do 15 roku życia kosztują  mniej, a także są zniżki dla rodziny. Wszelkie opłaty za zajęcia są na podstronie: http://kungfu.edu.pl/oplaty-wing-tsun/
Poniżej przykład treningu dla dzieci w wykonaniu Si-Je Eszter Kovács, z którą fundacja Wing Tsun Kung-Fu Polska współpracuje. W naszej szkole nie ma zajęć dla dzieci poniżej 10 roku życia, ale ewentualnie mogą one spróbować wziąć udział w zajęciach – wtedy jednak powinny być pod nadzorem rodzica lub ćwiczyć razem z Nim.

Czy mogę poznać chi-sau na zwykłych zajęciach w grupie, czy też od początku wymagane są lekcje indywidualne?

Zazwyczaj szkoły Wing Tsun w Polsce, w ogóle nie nauczają pierwszych 4 sekcji chi-sau na zwykłych zajęciach w grupie, a tylko są to co najwyżej urywki sekcji.
W naszej szkole można zdać na 12 stopień uczniowski, który obejmuje znajomość pełnych 4 sekcji chi-sau nie biorąc żadnych lekcji prywatnych. Natomiast materiał na stopnie mistrzowskie jest cyklicznie pokazywany na ogólnopolskich seminariach i obozach, ale do naprawdę dobrego poznania niezbędne są lekcje indywidualne ręka w rękę ze swoim Sifu.

Czy istnieje opcja prywatnej nauki? Jaki jest przybliżony czas trwania 1 lekcji prywatnej – 30, 45, 60 min?

Tak istnieje opcja prywatnej nauki w formie tzw. lekcji prywatnych. Co ważne nie jest ona zarezerwowana tylko dla uczniów w grupie, ale również dla osób mających nieregularne godziny pracy.
Czas trwania 1 lekcji prywatnej wynosi 60 min.

Czy trzeba mieć jakieś określone cechy fizyczne lub wcześniejsze doświadczenie w Sztukach Walki?

Oczywiście, że nie! Zawsze jest ten pierwszy raz i trzeba pamiętać, że Wing Tsun został wymyślony po to, aby słabszy pokonał silniejszego. Może to zrobić używając techniki i sprytu, a nie dużych mięśni. Pewny poziom wytrenowania jest potrzebny, ale od tego są właśnie treningi pod czujnym okiem instruktora.

Jak długo trwa dojście do poziomu, kiedy będę wstanie obronić się na ulicy?

To zależy w gruncie rzeczy od tego jak często przychodzisz na zajęcia i z jakim zaangażowaniem trenujesz. Oprócz zajęć z instruktorem możesz trochę potrenować w domu np. uderzenia co na pewno przyśpieszy twój rozwój.
Generalnie już w ciągu roku powinieneś poznać podstawowy poziom samoobrony i mieć realną szansę obrony przeciwko silniejszemu napastnikowi. Jednakże, trzeba zaznaczyć że nie jesteś już na poziomie mistrzowskim, a tylko znasz dobrze materiał do samoobrony. Co najmniej kilku lat treningu potrzeba, aby doszlifować poznane elementy i powie to każdy uczciwy instruktor samoobrony.