Historia Wing Tsun – Początki stylu Wing Tsun Kung Fu
Na tej stronie zaprezentowana zostanie historia Wing Tsun Kung Fu, która zaczyna się następująco.
Po upadku dynastii Ming, jednymi z nielicznych ocalałych ośrodków wspierających dawnego cesarza były klasztor Shaolin i Wu-Tang. Jeszcze za swoich rządów cesarz w obliczu najazdu Mandżurów przekonał Wielkich Mistrzów obu klasztorów do połączenia sił i stworzenia jednego unikalnego stylu sztuki walki kung fu. Stylu, który będzie wydajny i relatywnie szybki w szkoleniu skutecznych wojowników. Mnisi Jee Shim , Fung Dao-Duk, Miu Hin, Bak Mei i mniszka Ng Mui, każdy Wielki Mistrz jednej z technik (ręcznych, nożnych,walki bronią długą i krótką oraz walki na manekinach), połączyli swoje umiejętności i tak powstała koncepcja walki nazwana później WING TSUN KUEN (PIĘŚĆ PIĘKNEJ WIOSNY). Wing Tsun przejął wszystko co najlepsze w 1000 letniej tradycji klasztorów. Najlepsze techniki ręczne, najlepszego manekina, najlepsze Chi-Sau, najlepszą walkę bronią. Wielcy Mistrzowie wiedzieli, że styl który stworzyli był na tyle skuteczny, że nie mógł dostać się w złe ręce. Dlatego WT został przez Nich zakodowany. Wykonując formy WT nie jesteś w stanie odczytać z nich wiele, ktoś musi Ci je odkodować, podać klucz do technik. WT był na tyle niebezpieczny dla Mandżurów, że doszło do zdradzieckiego spalenia klasztoru Shaolin. Mnisi nie chronili Swojej biblioteki, nie chronili świątyni, chronili największego skarbu, czyli 5 mnichów, a raczej stylu który Oni utworzyli.
Historia Wing Tsun – Mniszka Ng Mui – Yim Wing Tsun
Po spaleniu klasztoru, Mniszka Ng Mui, schroniła się w klasztorze Białego Żurawia (Bak Hok Koon) na górze Tai Leung. U podnóża góry Tai Leung ukrywali się również prześladowaniami przez Mandżurów Yim Yee, członek organizacji Hung, wraz z córką Yim Wing Tsun. Założyli Oni mały kram i sprzedawali tofu.
Pewien szef lokalnego gangu, chciał pojąć Yim Wing Tsun za żonę. Ojciec bojąc się o życie córki i swoje, zgodził się na to małżeństwo. Poprosił jednak o czas aby zgodnie z tradycją poinformować obecnego narzeczonego Wing Tsun o zerwaniu zaręczyn. Z uwagi na duże odległości miało to potrwać jeden rok. Ten rok Yim Wing Tsun spędziła w klasztorze Białego Żurawia i nauczyła się nowych technik opracowanych przez mniszkę Ng Mui. Po powrocie do miasteczka pokonała w walce nachalnego adoratora i rozwiązała problem niechcianego ślubu. Niedługo potem mniszka Ng Mui opuściła klasztor i wyruszyła w dalszą drogę. Przed podróżą jednak młoda Yim obiecała jej, że będzie rozwijać i pielęgnować poznane kung fu na szkodę okupanta i panującej dynastii Ching.
Zgodnie z chińską tradycją, Yim Wing Tsun będąc jeszcze dziewczynką została zaręczona z Leung Bok Chau. Kiedy po wielu latach przybył on w rejony Tai Leung jako handlarz solą, wzięli ślub i wspólnie rozwijali nowy styl.
Historia Wing Tsun – Leung Bok Chau – Leung Lan Kwai – Wong Wah Bo
Leung Bok Chau przekazał swoją wiedzę i doświadczenie pewnemu fizykoterapeucie o nazwisku Leung Lan Kwai. Nigdy nie pokazywał nikomu swoich umiejętności WT mawiając, że nie są na widok publiczny. Kiedyś zapytał on swojego nauczyciela, jaka jest nazwa jego kungfu. Po krótkim zastanowieniu Leung Bok Chau odpowiedział – to jest kung fu mojej żony Wing Tsun. Stąd nazwa WING TSUN KUNG FU.
Leung Lan Kwai pomimo swojej niechęci do pokazywania komukolwiek swoich technik i nauczania, zdecydował się do przyjęcia Wong Wah Bo jako ucznia.
Historia Wing Tsun – Wong Wah Bo – Leung Yee Tai
Wong Wah Bo był aktorem w trupie opery chińskiej Czerwone Dżonki. Przyjaźnił się z Wong Wah Bo pracował razem z Leung Yee Tai na czerwonej dżonce Leung Yee Tai, który poznał techniki walki długim kijem bezpośrednio od mnicha Jee Shim, jednego z legendarnej piątki ocalałych z Shaolin. Wspólnie ćwiczyli WT jak i walkę długimi kijami, rozwijając i ulepszając techniki.
Historia Wing Tsun – Leung Yee Tai – Dr Leung Jan
Leung Yee Tai przekazał swoje WT znanemu fizykoterapeucie w Fatshan, jednym z miast w Kwangtung. Dr Leung Jan był właścicielem apteki i pochodził z mieszczańskiej rodziny. Sztuki walki należały do rzeczy, które uważał za bardzo potrzebne ważne w swoim życiu. Nie uznawał jednak tych technik, które związane były wyłącznie z siłą i agresją ani tych, które przepełnione były pięknymi lecz zbędnymi ozdobnikami. Jego poszukiwania stylu i nauczyciela zakończyły się, kiedy spotkał Leung Yee Tai. Wkrótce stał się mistrzem WT i z powodu wielu wygranych walk dostał przydomek Króla Wing Tsun.
Leung Jan nie traktował nauczania jako zawód i przekazał swoją wiedzę kilku uczniom (w tym swoim synom Leung Tsun i Leung Bik). Leung Jan zawsze po zamknięciu apteki ćwiczył WT razem z uczniami. W pobliżu znajdował się kantor, który prowadził niejaki Chan Wah Shun. W tamtych czasach waluta była ze złota, srebra lub miedziana. Aby rozmienić drobne srebrne monety na jeszcze drobniejsze miedziane, trzeba było korzystać z takich małych kantorów ponieważ duże firmy nie prowadziły wymiany małych kwot.
Historia Wing Tsun – Leung Jan – Chan Wah Shun
Codziennie po zamknięciu kantoru Chan Wah Shun podkradał się na zaplecze apteki Leung Jana i przez szparę w ścianie obserwował ćwiczenia. Leung Jan stał się dla niego idolem kungfu. Obserwował każdy jego ruch i starał się zapamiętać i powtarzać u siebie w domu. W końcu zdecydował się poprosić Jana o naukę ale Leung Jan stanowczo odmówił. Nauczało się wówczas głównie rodzinę aby zachować techniki w tajemnicy.
Wśród uczniów Leung Jana był taki o przydomku Wah Drewniany Człowiek, który podczas treningu z manekinem kilka razy złamał jego drewniane ramiona. Pewnego dnia Wah Drewniany Człowiek przyprowadził właściciela kantoru na zaplecze apteki. Był tam tylko syn Leung Tsun, który chciał sprawdzić jego umiejętności. Niestety Leung Tsun nie był sumiennym uczniem i nie należał do najlepszych studentów ojca. Podczas starcia Leung Tsun po otrzymaniu ciosu otwartą dłonią wpadł prosto na ulubiony fotel ojca i uszkodził go. Wieczorem dr Leung Jan zauważył, że jego ukochany fotel strasznie się chybocze. Starszy syn zrelacjonował mu wszystko. W wyniku dalszych dociekań dr Leung Jan dowiedział się, że Chan Wah Shun przyjaźni się z Drewnianym Wah oraz, że uczył się WT nie tylko przez potajemne przyglądanie się treningom ale również od jego ucznia Drewnianego Wah.
Jak tylko prawda wyszła na jaw, Drewniany Wah poprosił przyjaciela, żeby ukrył się Leung Jan wytłumaczył jednak Drewnianemu Wah, że chciałby spotkać właściciela kantoru nie po to żeby się z nim bić ale chce go nauczać. W taki sposób Chan Wah Shun stał się uczniem dr Leung Jana i poznał sekrety WT
Historia Wing Tsun – Chan Wah Shun – Ip Man (Yip Man)
Chan Wah Shun podczas dwudziestu sześciu lat nauczania w sumie miał szesnastu uczniów. W wieku siedemdziesięciu lat wynajął od rodziny bogatych kupców Yip klasztor, gdzie prowadził naukę kung fu i gdzie przyjął swojego ostatniego ucznia, Yip Mana.
Poniżej Historia Wing Tsun – Mistrzowie Wing Tsun Kung Fu:Jeżeli jesteś zainteresowany nie tylko poczytaniem o historii wing tsun, ale również poćwiczeniem tej sztuki walki kliknij na poniższy baner i zapisać się na zajęcia: