Bruce Lee – propagator sztuk walki na świecie
Bruce Lee pod koniec życia stworzył swoją własną sztukę walki Jeet Kune Do, nauczał także stylu Jun Fan Kung Fu, a treningi rozpoczął na poważnie w wieku 13 lat od Wing Tsun Kung Fu mistrza Yip Mana. Bruce Lee nie ukończył pełnej nauki systemu Wing Tsun Kung Fu. Po wyjeździe do USA na pokazach i w swoim nauczaniu często jednak pokazywał ćwiczenia wzięte z Wing Tsun jak np.: ślepe chi sau, trening na manekinie, uderzenia łańcuchowe, czy też trening lap sau, których w pewnym stopniu zdążył nauczyć się na treningach w Hong Kongu u uczniów Mistrza Yip Mana.
Bruce Lee urodził się 27 listopada 1940 w San Francisco w USA, a zmarł mając zaledwie 32 lata 20 lipca 1973 roku. Rozpoczął od nauczania pewnej modyfikacji stylu Wing Tsun wraz ze swoimi rozwiązaniami pod nazwą Jun Fan Gung Fu. Pod koniec życia stworzył swoją sztukę walki, którą nazwał Jeet Kune Do, czyli „drogę przechwytującej pięści”. Część technik, koncepcji, a także przyrządów treningowych wykorzystywanych przez Bruce Lee do rozwoju własnego i prezentowanych w filmach z jego udziałem, jest powszechnie używanych w ćwiczeniach Wing Tsun Kung Fu m.in. trening na drewnianym manekinie, uderzenia w worek ścienny tzw. wallbag, ćwiczenia lepkich rąk, atakowanie czułych punktów m.in. dźgnięcie w oczy, gardło, kopnięcia w kolana, czy kostki, uderzenia pionową pięścią, uderzenia łańcuchowe, czy uderzenie z odległości jednego cala. Poniższe slajdy pokazują Bruce Lee podczas wykonywania technik wywodzących się z Wing Tsun Kung Fu oraz jego nauczyciela Mistrza Yip Mana i jego syna Brandona Lee:
Poniższy klip wideo pokazuje kilka nagrań z treningów technik Wing Tsun przez Bruce Lee: formy Siu Nim Tao (Mała idea), techniki Lap-Sau, zakończenie uderzeniami łańcuchowymi Lin Wan Kuen, podcięcie, uderzenie w żebra, a także trening Lepkich Rąk Chi-Sao ze swoim uczniem Taky Kimurą.
Natomiast w tym klipie pokazano, że w ostatnim filmie Bruce Lee – Wejściu Smoka nie zabrakło bardzo efektywnych technik Wing Tsun.
Poniżej uderzenie tzw. 1 cala (one inch punch) w wykonaniu Bruce Lee:
Film można również obejrzeć tutaj.
Zdajemy sobie sprawę, że Bruca Lee nie można traktować jako przedstawiciela Wing Tsun Kung Fu, w związku z tym, że nauczył się tylko niewielkiej części systemu, jednakże doceniamy jego uznanie i szacunek dla Mistrza Yip Mana, a także to że w filmach pokazał szerokiej publiczności zastosowanie technik wywodzących się z Wing Tsun Kung Fu.
Jeżeli jesteś zainteresowany treningami Wing Tsun Kung Fu to zachęcamy do kliknięcia w poniższy baner na dole strony: