Trening Kung Fu – Jak wygląda?

Trening Kung Fu – Poniżej przykład z czego składa się trening WT Kung-Fu

Wiele osób jeszcze zanim spróbuje swoich sił na bezpłatnym próbnym treningu chciałoby wiedzieć jak wygląda trening Wing Tsun Kung Fu? Czego nauczamy w naszej szkole, czym się wyróżniamy na tle innych szkół Wing Tsun, czy innych sztuk walki?

1. Krótka rozgrzewka.

Rozgrzewka nie trwa 20-30 minut, ale około 5 minut, gdyż nie wykonujemy akrobatycznych elementów. Nie potrzeba więc super rozciągnięcia, czy żelaznej kondycji do wytrzymania 12 rundowego pojedynku na ringu. Większość osób nigdy do ringu nie wejdzie, ale spotka się na ulicy z kimś dużo większym i silniejszym od siebie. Najważniejszy jest więc trening techniczny – głównie z partnerem, który przy okazji zbuduje niezbędne zasoby siły i wytrzymałości.

2. Ćwiczenie Form Wing Tsun, kroków i technik w powietrzu

Trening zaczyna się zawsze od wykonania formy Siu Nim Tau, a bardziej doświadczeni studenci wykonują formę Chum-kiu, Biu-tze itd.
W naszej szkole poznajesz kroki i kopnięcia od poziomu początkującego do technik zaawansowanych.

3. Latsao, Aplikacje technik z form WT

Poznasz wszystkie aplikacje ruchów z form, które zostaną w pełni “odkodowane” przez instruktorów. Większą część treningów stanowią właśnie ćwiczenia aplikacji samoobrony, ruchów z form, aby móc skutecznie obronić się na ulicy. Na początku poznacie proste obrony przed chwytem, czy duszeniem, aż po zaawansowane techniki Wing Tsun z form zaawansowanych.

4. Program technik parterowych (ground fighting)

Choć tradycyjnie w WT nie ma technik parterowych, GM Sifu Martin Dragos rozwinął specjalny program parterowy oparty na koncepcjach i technikach Wing Tsun Kung Fu. Nauczamy jako jedyna szkoła Wing Tsun formy ground fightingu, abyś mógł także w domu doskonalić techniki parterowe. Jest to dosyć zaawansowana część programu, więc jej naukę zaczniesz w grupie średniozaawansowanej – materiał na 7-9 stopień uczniowski.

5. Trening Kung Fu refleksu czucia Chi-sau & Chi-Gerk

Trening Chi-sau, czyli refleksu czucia rąk poznajesz na zwykłych zajęciach. W grupie początkującej wedle programu są to bardzo podstawowe elementy lepkich rąk chi-sau – sprężynujące ręce. Potem następuje trening chi-dan sau, czyli chi-sau jednej ręki. W grupie śreniozaawansowanej przechodzisz do treningu Poon-Sau, a potem do 1-szej sekcji Chi-Sau. Na 12 stopień uczniowski trzeba dobrze znać całą 1-szą sekcję oraz otwarcie i obronę 2 sekcji Chi-Sau. Natomiast na 1-szy stopień mistrzowski trzeba dobrze wykonać program od 1 do 4 sekcji Chi-Sau.
Trening lepkich nóg, czyli Chi-Gerk jest to zaawansowany element WT Kung-Fu ze stopni mistrzowskich, jednakże niezbędne podstawy poznasz w przeciągu całego programu dla stopni uczniowskich.

6. Trening Kung Fu – Cykle technik

Często ćwiczone pod koniec treningu lub od razu po “walce z cieniem”. Dzięki cyklom możliwe jest powtórzenie danej techniki dziesiątki-setki razy w ciągu kilku minut. Poznacie m.in. takie cykle jak tan-sau, pak-sau, wu-sau, kwan-sau i inne.

7. Ćwiczenia izometryczne, wzmacniające ciało

Poprzez ćwiczenia izometryczne poprawicie siłę waszych mięśni, ścięgien dzięki czemu wyostrzycie swoje techniki Wing Tsun Kung Fu. Przykładowe ćwiczenia to stanie w pozycji konia tzw. horse stance, rozpychanie wyprostowanych rąk na bok itd. Tego typu ćwiczenia są wykonywane na koniec treningu, ale praktycznie przez cały trening wzmacniacie swoją wytrzymałość i siłę funkcjonalną trenując aplikacje samoobrony i sztuki walki WT Kungfu.

8. Trening Kung Fu kończymy uderzeniami i kopnięciami

Trening kung fu kończymy uderzeniami, kopnięciami w makiwary, łapki, czy w powietrze np. 500 uderzeń pięścią kuen. Taka końcówka jest potrzebna, by nie tylko wzmocnić ciało, ale i umysł, gdyż kung fu to ciężka praca.

9. Teorie, Koncepcje i Zasady Wing Tsun Kung Fu

Ten ostatni punkt tak naprawdę odnosi się do innych, gdyż techniki trzeba nie tylko wykonać, ale przede wszystkim zrozumieć. Wtedy rozwój technik WT bardzo przyśpieszy. Zrozumienie przychodzi z czasem i doświadczeniem, ale najważniejszy jest doświadczony instruktor, który wytłumaczy ruch ręka w rękę. Taki trening kung fu szybko przynosi upragnione owoce, czyli umiejętność realnej samoobrony ulicznej.