Yip Man – Mistrz Wing Tsun Kung Fu

Si-Jo Yip Man – Ip man Wielki Mistrz Wing Tsun Kung-Fu

Kungfu-Warszawa-GGM-Yip-ManW naszej szkole nauczamy Wing Tsun Kung-Fu wg przekazu Mistrza Leung Tinga, który był ostatnim prywatnym uczniem Wielkiego Mistrza Yip Mana. Mistrz Ip Man nauczał różnych wersji systemu Wing Tsun/Wing Chun na przestrzeni lat – Si-Jo Leung Ting poznał ostatnią wersję systemu Wing Tsun Mistrza Yip Mana.
Poniżej oprócz krótkiego życiorysu znajduje się również galeria zdjęć GGM Ip Mana i jego ostatniego prywatnego ucznia Si-Jo Leung Tinga, a w dziale zdjęcia mistrzów kilka zdjęć Mistrza z Bruce Lee, którego był nauczycielem przez kilka lat, zanim ten wyjechał do USA.
Grandmaster Yip Man urodził się w Fat Shan w 1893 roku. Początkowo pobierał lekcje od Chan Wah Shuna, gdy nauczyciel zmarł, Yip Man podjął naukę u Ng Chu So. W wieku 15 lat przeprowadził się do Hong Kongu, gdzie trenował przez 4 lata pod kierunkiem Leung Bika (syna Leung Jana). Dzięki treningom z wieloma mistrzami zyskał pełny pogląd na koncepcje Wing Tsun. Część uczniów nauczał według przekazu Chan Wah Shuna, część już w Hongkongu wg przekazu Leung Bika. Sam także modyfikował techniki łącząc obieIp-Man-with-Leung-Ting koncepcje.
W 1950 roku 57-letni Yip Man otworzył pierwszą oficjalną szkołę Wing Tsun. Mieściła się ona przy Związku Zawodowym Pracowników Restauracji w Hong Kongu. Gdy otwierał szkołę miał raptem ośmiu uczniów. Z biegiem lat Yip Man przenosił swą szkołę wielokrotnie, a uczniów zainteresowanych stylem Wing Tsun ciągle przybywało.
W wieku 72 lat jego szkoła została oficjalnie zamknięta, a Mistrz przeszedł “na emeryturę” i nauczał już tylko za tzw. “zamkniętymi drzwiami”. Ostatnim prywatnym uczniem Si-jo Ip Mana został Leung Ting, który poznał najbardziej zaawansowane techniki i koncepcje Wing Tsun Kung Fu.
Dnia 2 grudnia 1972 roku Wielki Mistrz zmarł na raka w wieku 79 lat w swoim mieszkaniu na ulicy Tong Choi.
Yip Man przekazał Swoje techniki wielu mistrzom m.in. Bruce Lee był jego wieloletnim uczniem i dzięki swoim otwartym szkołom w pełni otworzył ten ukrywany i arystokratyczny styl walki dla zwykłych śmiertelników.
Z dodatkowych informacji warto wiedzieć, że od roku 2008 popularność Wing Tsun stale rośnie, gdyż powstały już ponad 4 filmy o Mistrzu Ip Manie. Najbardziej znane to te z gwiazdorem kina akcji Donnie Yenem, który fantastycznie zagrał rolę Mistrza Ip Mana.

Si-Jo Leung Ting – Wielki Mistrz Wing Tsun Kung-Fu

Kung-Fu-Warszawa-Grandmaster-Leung-TingPoniższe informacje napisane są w oparciu o książkę Si-Jo Leung Tinga „Roots and Branches of Wing Tsun” wydaną w 2000 roku przez Leung Ting Co w Hong Kongu.
Nasza szkoła należy do fundacji Wing Tsun Kung-Fu Polska, która zrzesza szkoły nauczające wg przekazu Si-Jo Leung Tinga, który był ostatnim prywatnym uczniem Mistrza Yip Mana i poznał ostatnią wersję systemu Wing Tsun Kung-Fu. Poniższa galeria prezentuje naukę Mistrza Leung Tinga u Wielkiego Mistrza Yip Mana.
Leung Ting urodził się 28 lutego 1947 roku w Hong Kongu. Treningi Wing Tsun rozpoczął w 1960 roku mając 13 lat. W 1967 roku zaczyna nauczać Wing Tsun, a w 1968 roku jako pierwszy w Hong Kongu naucza studentów w Baptist College.Ip-Man-Teaching-Leung-Ting-Wooden-Dummy-Techniques
Na początku 1968 roku GGM Yip Man „zamyka drzwi”, czyli przestaje oficjalnie nauczać i przyjmuje tylko uczniów prywatnych. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności wkrótce przyjmuje Leung Tinga jako swojego ostatniego prywatnego ucznia. Mistrz Yip Man przekazuje Leung Tingowi najbardziej zaawansowane techniki i koncepcje Wing Tsun Kung Fu w domu Sifu Kwok Keunga. Zaczyna naukę od Drewnianego Manekina, a potem koryguje formy ręczne Siu Nim Tau, Chum Kiu i Biu Tze. Lekcje trwają około 9 miesięcy średnio 2 h tygodniowo. Później przez dłuższy czas Mistrz Yip Man nie naucza już nikogo, ale pod koniec życia przekazuje kilku swoim zaufanym uczniom m.in. swoim synom oraz Leung Tingowi techniki Długiego Kija i Noży Bart Cham Dao.
Ip-Man-Teaching-Leung-Ting-Wooden-Dummy-Techniques-2Po śmierci Mistrza Yip Mana, jego uczeń Leung Ting w 1973 roku po około 13 latach praktykowania Wing Tsun zakłada własne stowarzyszenie International Wing Tsun Association.
Pierwsza wizyta GM Leung Tinga w Europie ma miejsce w Niemczech w 1976 roku. Po kilku godzinnym pokazie wiele osób zaczyna treningi Wing Tsun. Prowadzi to do powstania EWTO, czyli Europejskiego Stowarzyszenia Wing Tsun.
Sifu Slavko Truntic, który był prywatnym uczniem Si-Jo Leung Tinga stanął na czele EEWTO, czyli Wschodnio Europejskiego Stowarzyszenia Wing Tsun, które powstało pod koniec lat 70.
W roku 1996 Wing Tsun Kung-Fu ponownie pojawiło się w Polsce. Nasz nauczyciel Si-Fu Marcin Błaszak rozpoczął treningi w 2002 roku. Dalsza część poniżej

Si-Fu Marcin Błaszak – założyciel i twórca szkół Wing Tsun wg przekazu Mistrza Leung Tinga w woj. śląskim

Si-Fu-z-nozami-bart-cham-dao
Treningi sztuk walki rozpoczął już w wieku 10 lat od Judo, a następnie Karate Kyokushin oraz Kickboxing. Z kung-fu miał krótki epizod w postaci stylu Hung Gar Kung-Fu. Po obejrzanym pokazie rozpoczął treningi Wing Tsun w 2002 roku. Już w 2005 roku został prywatnym uczniem Si-Fu Marka Mikulskiego (5 st. mistrzowski International Wing Tsun Association).
W 2007 roku zdał egzamin na 1 st. mistrzowski.
W 2012 zdał na 4 st. mistrzowski International Wing Tsun Association.
Si-Fu Marcin Błaszak jest głównym instruktorem fundacji Wing Tsun Kung-Fu Polska, która zrzesza szkoły nauczające wg przekazu Mistrza Leung Tinga w Polsce. Jest założycielem i twórcą szkół WT w woj. śląskim. Wyszkolił wielu uczniów, asystentów i mistrzów Wing Tsun Kung-Fu.

W 2017 roku podjął współpracę z węgierskim stowarzyszeniem Wu De, gdzie głównym instruktorem jest Si-Je Eszter Kovács posiadająca 5 st mistrzowski International Wing Tsun Association.
Dzięki podjętej współpracy z Si-Je Eszter Kovács stał się jedynym instruktorem Wing Tsun w Polsce, który zna pełen przekaz nauczany w Polsce i na Węgrzech tzn. sekcje chi-sau A wersje krótka i długa, oraz wersje B. Dodatkowo jest jednym z zaledwie garstki instruktorów w Europie Wschodniej potrafiącą posługiwać się bronią Wing Tsun (Si-Fu Marcin ćwiczył wszystkie części systemu broni WT: Długiego Kija oraz noży Bart Cham Dao).

Si-Fu Krzysztof Dylicki & Si-Fu Paweł Dylicki

Si-Fu-Krzysztof-Dylicki-Si-Fu-Pawel-Dylicki-with-Si-Fu-Marcin-BlaszakTrenowali różne sztuki i sporty walki m.in. Okinawa Karate, Muay Thai, Boks. Treningi Wing Tsun Kung-Fu wg przekazu Mistrza Leung Tinga rozpoczęli w 2007 roku u jednego z warszawskich instruktorów. Po kilku latach musieli przerwać treningi Leung Ting Wing Tsun, a głównym powodem były rosnące opłaty i ukrywanie wiedzy przez mistrzów.
Od 2011 roku trenowali system wywodzący się od Mistrza Leung Tinga, czyli Dragos Wing Tsun, którego nauczał ich sam twórca, czyli Sifu Martin Dragos. Do 2018 roku poznali pełen system Dragos Wing Tsun – pełne programy chi-sau Siu Nim Tau, Chum-Kiu, Biu-Tze, zaawansowane programy drewnianego manekina i długiego kija Look Dim Boon Kwun oraz 8 tnących noży – Bart Cham Dao. W międzyczasie trenowali także sparingową odmianę Wing Tsun z Węgierskim Sifu Istvanem Kun.
Si-Fu-Krzysztof-Dylicki-Si-Fu-Pawel-Dylicki-trening-Leung-Ting-Wing-Tsun-w-Warszawie
Po poznaniu kompletnego systemu Mistrza Martina Dragosa, w 2018 roku skontaktowali się z Si-Fu Marcinem Błaszakiem, aby kontynuować tą samą drogę, którą musieli przerwać w 2011 roku – naukę autentycznego chińskiego kung-fu ostatniego ucznia Mistrza Yip Mana, czyli Si-Jo Leung Tinga.
Obecnie krok po kroku poznają tą piękną sztukę walki w przekazie Mistrza Leung Tinga na lekcjach prywatnych od Si-Fu Marcina Błaszaka.
Si-Fu Krzysztof Dylicki i Si-Fu Paweł Dylicki prowadzą zajęcia grupowe w Warszawie w SP 321 przy ul. Dekutowskiego „Zapory” 3 w Warszawie (kiedyś ul. Szadkowskiego 3.) oraz na Białołęce przy ul. Porajów 3 w SP nr 314.
Dodatkowo Sifu Paweł Dylicki udziela lekcji prywatnych w Warszawie Białołęka-Tarchomin, a Sifu Krzysztof Dylicki oferuje lekcje prywatne z dojazdem do ucznia gratis!
Yip Man zostawił nam fascynujący system kung-fu, warto rozpocząć przygodę z Wing Tsun już dzisiaj – pierwszy tydzień zajęć w grupie jest bezpłatny!
Zdjęcie poniżej przedstawia część instruktorów i asystentów Fundacji Wing Tsun Kung-Fu Polska.Si-Fu-Krzysztof-Dylicki-Si-Fu-Pawel-Dylicki-trening-instruktorski-Wing-Tsun-wg-przekazu-Mistrza-Leung-Tinga