Yip Man – Mistrz Wing Tsun Kung Fu

Si-Jo Yip Man – Ip man Wielki Mistrz Wing Tsun Kung-Fu

Kungfu-Warszawa-GGM-Yip-ManW naszej szkole nauczamy Wing Tsun Kung-Fu wg przekazu Mistrza Leung Tinga, który był ostatnim prywatnym uczniem Wielkiego Mistrza Yip Mana. Mistrz Ip Man nauczał różnych wersji systemu Wing Tsun/Wing Chun na przestrzeni lat – Si-Jo Leung Ting poznał ostatnią wersję systemu Wing Tsun Mistrza Yip Mana.
Poniżej oprócz krótkiego życiorysu znajduje się również galeria zdjęć GGM Ip Mana i jego ostatniego prywatnego ucznia Si-Jo Leung Tinga, a w dziale zdjęcia mistrzów kilka zdjęć Mistrza z Bruce Lee, którego był nauczycielem przez kilka lat, zanim ten wyjechał do USA.
Grandmaster Yip Man urodził się w Fat Shan w 1893 roku. Początkowo pobierał lekcje od Chan Wah Shuna, gdy nauczyciel zmarł, Yip Man podjął naukę u Ng Chu So. W wieku 15 lat przeprowadził się do Hong Kongu, gdzie trenował przez 4 lata pod kierunkiem Leung Bika (syna Leung Jana). Dzięki treningom z wieloma mistrzami zyskał pełny pogląd na koncepcje Wing Tsun. Część uczniów nauczał według przekazu Chan Wah Shuna, część już w Hongkongu wg przekazu Leung Bika. Sam także modyfikował techniki łącząc obieIp-Man-with-Leung-Ting koncepcje.
W 1950 roku 57-letni Yip Man otworzył pierwszą oficjalną szkołę Wing Tsun. Mieściła się ona przy Związku Zawodowym Pracowników Restauracji w Hong Kongu. Gdy otwierał szkołę miał raptem ośmiu uczniów. Z biegiem lat Yip Man przenosił swą szkołę wielokrotnie, a uczniów zainteresowanych stylem Wing Tsun ciągle przybywało.
W wieku 72 lat jego szkoła została oficjalnie zamknięta, a Mistrz przeszedł “na emeryturę” i nauczał już tylko za tzw. “zamkniętymi drzwiami”. Ostatnim prywatnym uczniem Si-jo Ip Mana został Leung Ting, który poznał najbardziej zaawansowane techniki i koncepcje Wing Tsun Kung Fu.
Dnia 2 grudnia 1972 roku Wielki Mistrz zmarł na raka w wieku 79 lat w swoim mieszkaniu na ulicy Tong Choi.
Yip Man przekazał Swoje techniki wielu mistrzom m.in. Bruce Lee był jego wieloletnim uczniem i dzięki swoim otwartym szkołom w pełni otworzył ten ukrywany i arystokratyczny styl walki dla zwykłych śmiertelników.
Z dodatkowych informacji warto wiedzieć, że od roku 2008 popularność Wing Tsun stale rośnie, gdyż powstały już ponad 4 filmy o Mistrzu Ip Manie. Najbardziej znane to te z gwiazdorem kina akcji Donnie Yenem, który fantastycznie zagrał rolę Mistrza Ip Mana.

Si-Jo Leung Ting – Wielki Mistrz Wing Tsun Kung-Fu

Kung-Fu-Warszawa-Grandmaster-Leung-TingPoniższe informacje napisane są w oparciu o książkę Si-Jo Leung Tinga „Roots and Branches of Wing Tsun” wydaną w 2000 roku przez Leung Ting Co w Hong Kongu.
Nasza szkoła należy do fundacji Wing Tsun Kung-Fu Polska, która zrzesza szkoły nauczające wg przekazu Si-Jo Leung Tinga, który był ostatnim prywatnym uczniem Mistrza Yip Mana i poznał ostatnią wersję systemu Wing Tsun Kung-Fu. Poniższa galeria prezentuje naukę Mistrza Leung Tinga u Wielkiego Mistrza Yip Mana.
Leung Ting urodził się 28 lutego 1947 roku w Hong Kongu. Treningi Wing Tsun rozpoczął w 1960 roku mając 13 lat. W 1967 roku zaczyna nauczać Wing Tsun, a w 1968 roku jako pierwszy w Hong Kongu naucza studentów w Baptist College.Ip-Man-Teaching-Leung-Ting-Wooden-Dummy-Techniques
Na początku 1968 roku GGM Yip Man „zamyka drzwi”, czyli przestaje oficjalnie nauczać i przyjmuje tylko uczniów prywatnych. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności wkrótce przyjmuje Leung Tinga jako swojego ostatniego prywatnego ucznia. Mistrz Yip Man przekazuje Leung Tingowi najbardziej zaawansowane techniki i koncepcje Wing Tsun Kung Fu w domu Sifu Kwok Keunga. Zaczyna naukę od Drewnianego Manekina, a potem koryguje formy ręczne Siu Nim Tau, Chum Kiu i Biu Tze. Lekcje trwają około 9 miesięcy średnio 2 h tygodniowo. Później przez dłuższy czas Mistrz Yip Man nie naucza już nikogo, ale pod koniec życia przekazuje kilku swoim zaufanym uczniom m.in. swoim synom oraz Leung Tingowi techniki Długiego Kija i Noży Bart Cham Dao.
Ip-Man-Teaching-Leung-Ting-Wooden-Dummy-Techniques-2Po śmierci Mistrza Yip Mana, jego uczeń Leung Ting w 1973 roku po około 13 latach praktykowania Wing Tsun zakłada własne stowarzyszenie International Wing Tsun Association.
Pierwsza wizyta GM Leung Tinga w Europie ma miejsce w Niemczech w 1976 roku. Po kilku godzinnym pokazie wiele osób zaczyna treningi Wing Tsun. Prowadzi to do powstania EWTO, czyli Europejskiego Stowarzyszenia Wing Tsun.
Sifu Slavko Truntic, który był prywatnym uczniem Si-Jo Leung Tinga stanął na czele EEWTO, czyli Wschodnio Europejskiego Stowarzyszenia Wing Tsun, które powstało pod koniec lat 70.
W roku 1996 Wing Tsun Kung-Fu ponownie pojawiło się w Polsce. Nasz nauczyciel Si-Fu Marcin Błaszak rozpoczął treningi w 2002 roku. Dalsza część poniżej

Si-Fu Marcin Błaszak – założyciel i twórca szkół Wing Tsun wg przekazu Mistrza Leung Tinga w woj. śląskim

Treningi sztuk walki rozpoczął już w wieku 10 lat od Judo, a następnie Karate Kyokushin oraz Kickboxing. Z kung-fu miał krótki epizod w postaci stylu Hung Gar Kung-Fu. Po obejrzanym pokazie rozpoczął treningi Wing Tsun w 2002 roku. Już w 2005 roku został prywatnym uczniem Si-Fu Marka Mikulskiego (6 st. mistrzowski International Wing Tsun Association).
W 2007 roku zdał egzamin na 1 st. mistrzowski.
W 2012 zdał na 4 st. mistrzowski International Wing Tsun Association.
Podczas ogólnopolskiego seminarium w Katowicach w dniu 11.05.2019 rada instruktorów, zarząd fundacji Wing Tsun Kung-Fu Polska oraz uczniowie przyznali Si-Fu Marcinowi 5. stopień mistrzowski.
Si-Fu Marcin Błaszak jest głównym instruktorem fundacji Wing Tsun Kung-Fu Polska, która zrzesza szkoły nauczające wg przekazu Mistrza Leung Tinga w Polsce. Jest założycielem i twórcą szkół WT w woj. śląskim. Wyszkolił wielu uczniów, asystentów i mistrzów Wing Tsun Kung-Fu.

W 2017 roku podjął współpracę z węgierskim stowarzyszeniem Wu De, gdzie głównym instruktorem jest Si-Je Eszter Kovács posiadająca 5 st mistrzowski International Wing Tsun Association.
Dzięki podjętej współpracy z Si-Je Eszter Kovács stał się jedynym instruktorem Wing Tsun w Polsce, który zna pełen przekaz nauczany w Polsce i na Węgrzech tzn. sekcje chi-sau A wersje krótka i długa, oraz wersje B. Dodatkowo jest jednym z zaledwie garstki instruktorów w Europie Wschodniej potrafiącą posługiwać się bronią Wing Tsun (Si-Fu Marcin ćwiczył wszystkie części systemu broni WT: Długiego Kija oraz noży Bart Cham Dao).

Si-Fu Krzysztof Dylicki & Si-Fu Paweł Dylicki

Si-Fu-Krzysztof-Dylicki-Si-Fu-Pawel-Dylicki-with-Si-Fu-Marcin-BlaszakTrenowali różne sztuki i sporty walki m.in. Okinawa Karate, Muay Thai, Boks. Treningi Wing Tsun Kung-Fu wg przekazu Mistrza Leung Tinga rozpoczęli w 2007 roku u jednego z warszawskich instruktorów. Po kilku latach musieli przerwać treningi Leung Ting Wing Tsun, a głównym powodem były rosnące opłaty i ukrywanie wiedzy przez mistrzów.
Od 2011 roku trenowali system wywodzący się od Mistrza Leung Tinga, czyli Dragos Wing Tsun, którego nauczał ich sam twórca, czyli Sifu Martin Dragos.  W międzyczasie trenowali także sparingową odmianę Wing Tsun z Węgierskim Sifu Istvanem Kun.
Si-Fu-Krzysztof-Dylicki-Si-Fu-Pawel-Dylicki-trening-Leung-Ting-Wing-Tsun-w-Warszawie
Po poznaniu kompletnego systemu Mistrza Martina Dragosa, w 2018 roku skontaktowali się z Si-Fu Marcinem Błaszakiem, aby kontynuować tą samą drogę, którą musieli przerwać w 2011 roku – naukę autentycznego chińskiego kung-fu ostatniego ucznia Mistrza Yip Mana, czyli Si-Jo Leung Tinga.
Obecnie krok po kroku poznają tą piękną sztukę walki w przekazie Mistrza Leung Tinga na lekcjach prywatnych od Si-Fu Marcina Błaszaka.

Si-Fu Krzysztof Dylicki i Si-Fu Paweł Dylicki prowadzą zajęcia grupowe w Warszawie w SP 321 przy ul. Dekutowskiego „Zapory” 3 w Warszawie (kiedyś ul. Szadkowskiego 3.) oraz na Białołęce przy ul. Porajów 3 w SP nr 314.
Dodatkowo Sifu Paweł Dylicki udziela lekcji prywatnych w Warszawie Białołęka-Tarchomin, a Sifu Krzysztof Dylicki oferuje lekcje prywatne z dojazdem do ucznia gratis!
Yip Man zostawił nam fascynujący system kung-fu, warto rozpocząć przygodę z Wing Tsun już dzisiaj – pierwsze zajęcia w grupie są bezpłatne!
Zdjęcie poniżej przedstawia część instruktorów i asystentów Fundacji Wing Tsun Kung-Fu Polska.Si-Fu-Krzysztof-Dylicki-Si-Fu-Pawel-Dylicki-trening-instruktorski-Wing-Tsun-wg-przekazu-Mistrza-Leung-Tinga