Muk Yan Chong Fat

Muk Yan Chong Fat – forma Drewnianego Manekina w Wing Tsun Kung Fu

Forma Muk Yan Chong Fat jest ćwiczeniem z wykorzystaniem drewnianego manekina.
Drewniany manekin jest sprzętem treningowym, którego zadaniem jest pokazanie związku akcja-reakcja między uczniem, a narzędziem przez elestyczne odpowiadanie na ciosy bez odsuwania się, odchylania lub odwracania, co symuluje silniejszego przeciwnika i uczy prawidłowej postawy. Ręce również nie mogą być odepchnięte, dlatego musimy nauczyć się pozostawania za zasłona w trakcie obchodzenia przeciwnika w czasie ataku, poszukiwania nowych kątów ataku. Manekin nie cofa uderzeń. Ręce zawsze oddają z taką samą siłą jakiej użyjemy przeciwko nim, a manekin odpycha nas jeśli natrzemy na niego nieprawidłowo. Manekin jest idealnym narzędziem do ćwiczenia wybuchowej siły w Wing Tsun.
Jest tylko jedno słowo do opisania tego, co daje manekin uczniowi: siła. Muk Yang Chong Fat uczy zachowania wybuchowej siły podczas następujących po sobie uderzeń, aby wytworzyć maksimum siły w jak najkrótszym czasie. Użycie powolnej siły na silniejszym przeciwniku może być przez niego wykorzystane. Konieczne jest więc wypracowanie na manekinie siły wybuchowej poprzez setki, tysiące ruchów, kombinacji, z których każda przybliża nas do momentu pełnego poznania charakterystyki danej techniki.