Bart Cham Dao

Bart Cham Dao – Forma noży motylkowych w Wing Tsun Kung Fu

Ćwiczenie z nożami Bart Cham Dao opiera się na znanych zasadach ataku-obrony-rozwiązań awaryjnych. Praca nóg, manewrowanie, unieszkodliwienie broni przeciwnika i rozbrojenie go są głównymi elementami taktycznymi jako, że każdy błąd w starciu z uzbrojonym przeciwnikiem może mieć fatalne skutki. Noże motylkowe są krótką bronią, przez co trudno jest dostać się w zasięg przeciwnika i jest to niebezpieczne. To nowe pojmowanie walki nożem również zmienia techniki ręczne ucznia. Podczas ćwiczeń bez broni przyjmujemy postawę: “Stań się nożem! Myśl o swoim ramionach jako o ostrzach! Używaj do zasłony i ataku swoich ramion, nie tylko dłoni”. Przeniesienie teorii technik noża na walkę wręcz pomaga walczyć prościej i skuteczniej.
Na co dzień raczej nie nosimy ze soba noży motylkowych, jednak ćwiczenie z nimi skupia się na uderzaniu, pchaniu i cięciu, ucząc dokładnej kontroli ręki. Dzięki nauce bart cham dao w razie potrzeby do obrony naszego życia można użyć wszelkich prowizorycznych broni o sensownych rozmiarach, takich jak krótkich kijów i normalnych noży.