Trening Kung Fu - Jak wygląda? zapisz sie.

Pierwsze zajęcia: co zabrać, jak wygląda trening kung fu?

Co zabrać na pierwszy bezpłatny trening kung fu?

Na pierwszy trening przyjdź około 10 minut wcześniej, abyś zdążył się przebrać. Strój na początek to zwykła koszulka (najlepiej biały t-shirt bez napisów), ciemne spodnie oraz obuwie sportowe.

Co będę ćwiczył na pierwszym treningu?

Każdy początkujący ćwiczy z osobą na podobnym poziomie zaawansowania. Na samym początku poznaje się specyfikę stylu Wing Tsun, czyli postawę, jak uderzać, kopać, kroki, zwroty. Następnie poznasz coś z zakresu samoobrony np. obronę na duszenie, złapanie za ręce, a także innymi typowymi atakami spotykanymi na ulicy. Na samym końcu wzmocnisz ciało poprzez ćwiczenia izometryczne z partnerem treningowym.

Czy dam radę ćwiczyć z młodszymi/starszymi osobami na treningu?

Tak, gdyż Wing Tsun można ćwiczyć już od około 10 roku życia do nawet 90 lat. Sukces nie zależy od siły fizycznej, ale głównie od umiejętności technicznych i sprytu danego ucznia. Styl jako jedyny został stworzony przez kobietę, więc miał za zadanie pomóc osobie słabszej pokonać silniejszą.

Jak wygląda trening Wing Tsun oraz z jakich elementów się składa?


Na powyższym filmie zaprzyjaźnionego stowarzyszenia Si-Jee Eszter Kovacs, widać elementy z których składa się trening Wing Tsun. Najlepiej przyjść na próbny bezpłatny trening, co pozwoli na spokojnie ocenić, czy Wing Tsun jest dla Ciebie. Poniżej krótki opis najczęściej spotykanych elementów treningu w grupie.

1. Ćwiczenie Form Wing Tsun, kroków i technik w powietrzu

Trening zaczyna się zawsze od wykonania formy Siu Nim Tau, a bardziej doświadczeni studenci wykonują formę Chum-kiu, Biu-tze itd. Dodatkowo w tej części są ćwiczenia tzw. walki z cieniem, czyli uderzenia w powietrzu, kroki, zwroty itd.

2. Latsao, Aplikacje technik z form WT

Poznasz wszystkie aplikacje ruchów z form, które zostaną w pełni “odkodowane” przez instruktorów. Większą część treningów stanowią właśnie ćwiczenia aplikacji samoobrony, ruchów z form, aby móc skutecznie obronić się na ulicy. Na początku poznacie proste obrony przed chwytem, czy duszeniem, aż po zaawansowane techniki Wing Tsun z form zaawansowanych.

3. Program technik parterowych (ground fighting)

Choć tradycyjnie Mistrz Yip Man nie nauczał technik w parterze, to Mistrz Leung Ting dostosował system do tego typu sytuacji. Stosujemy, więc techniki w parterze oparte o koncepcje Wing Tsun Kung-Fu.

4. Trening Kung Fu refleksu czucia Chi-sau & Chi-Gerk

Podczas walki w bliskim dystansie, będąc w kontakcie z przeciwnikiem, musisz wyczuć kierunek, siłę jego ruchów i odpowiednio zareagować na atak. Służy do tego unikalny trening Chi-sau, czyli refleksu czucia rąk. W grupie początkującej wedle programu są to bardzo podstawowe elementy lepkich rąk chi-sau – sprężynujące ręce. Potem następuje trening chi-dan sau, czyli chi-sau jednej ręki. W grupie śreniozaawansowanej przechodzisz do treningu Poon-Sau, a potem do 1-szej sekcji Chi-Sau. Natomiast na 1-szy stopień mistrzowski trzeba dobrze wykonać program od 1 do 7 sekcji Chi-Sau.
Trening lepkich nóg, czyli Chi-Gerk jest to zaawansowany element WT Kung-Fu ze stopni mistrzowskich, jednakże niezbędne podstawy poznasz w przeciągu całego programu dla stopni uczniowskich.

5. Trening Kung Fu – Cykle technik

Często ćwiczone pod koniec treningu lub od razu po “walce z cieniem”. Dzięki cyklom możliwe jest powtórzenie danej techniki dziesiątki-setki razy w ciągu kilku minut. Poznacie m.in. takie cykle jak tan-sau, pak-sau, wu-sau, kwan-sau i inne.

6. Ćwiczenia izometryczne, wzmacniające ciało na koniec treningu

Poprzez ćwiczenia izometryczne poprawicie siłę waszych mięśni, ścięgien dzięki czemu wyostrzycie swoje techniki Wing Tsun Kung Fu. Przykładowe ćwiczenia to stanie w pozycji konia tzw. horse stance, rozpychanie wyprostowanych rąk na bok itd. Tego typu ćwiczenia są wykonywane na koniec treningu, ale praktycznie przez cały trening wzmacniacie swoją wytrzymałość i siłę funkcjonalną trenując aplikacje samoobrony i sztuki walki Wing Tsun. Dodatkowo bardzo często wykonuje się po ćwiczeniach izometrycznych uderzenia, kopnięcia w powietrzu.

7. Teorie, Koncepcje i Zasady Wing Tsun Kung Fu

Ten ostatni punkt tak naprawdę odnosi się do innych, gdyż techniki trzeba nie tylko wykonać, ale przede wszystkim zrozumieć. Wtedy rozwój technik WT bardzo przyśpieszy. Zrozumienie przychodzi z czasem i doświadczeniem, ale najważniejszy jest doświadczony instruktor, który wytłumaczy ruch ręka w rękę. Taki trening kung fu szybko przynosi upragnione owoce, czyli umiejętność realnej samoobrony ulicznej.