Często można usłyszeć pytanie, czy nie jest za późno na naukę wing tsun w szkole sztuki walki warszawa? Odpowiedź nie jest trudna, gdyż w odróżnieniu od wielu innych sztuk czy sportów walki, techniki wt kung-fu nie zawierają akrobatycznych elementów. Stosujemy najprostsze techniki walki, ataki w punkty witalne, czy zejścia z linii ataku przeciwnika. Wiele innych sztuk walki opiera się na przygotowaniu kondycyjnym i refleksie oka, a taki trening bywa bardzo forsowny dla stawów. Dodatkowo na ulicy nie potrzebujesz przygotowania kondycyjnego spotykanego na ringu, ale jak najszybszego zakończenia starcia. Można postawić też pytanie jak osoba słabsza ma pokonać dużo większą na ringu? Na ulicy nie ma przedziałów wagowych, ale osoba 50 kg musi obronić się przeciwko komuś cięższemu o nawet 70-100 kg. Przeciwstawiając się komuś w sposób siłowy nie ma taka osoba żadnych szans, ale używając sprytu i prostych technik powinna wygrać.
Być może zastanawiasz się dlaczego chińskie sztuki walki nie są obecne w formule zawodów MMA, K1, UFC? Każdy stawiający takie pytanie musi po pierwsze rozróżnić zawody sportowe, odbywające się w ramach określonych zasad, a walkę uliczną, gdzie takich zasad nie ma.
Oto opinia mistrza MMA Foresta Griffina „Prawdziwa walka na ulicy różni się znacznie od profesjonalnej walki w ringu czy klatce. Moją radą w przypadku walki realnej jest schować głowę, trzymać ręce wysoko i uderzać od swojej brody do brody przeciwnika tak szybko jak tylko podejdziesz.
Jeżeli jesteś tak blisko, że nie ma miejsca na uderzenie, atakuj łokciami, czy wykonaj serię ataków głową (head-butts). Ta ślepa, wściekła agresja jest najlepszą drogą, aby zwyciężyć na ulicy. I mówię to z doświadczenia…” Opis ten oczywiście jest znacznym uproszczeniem, ale w pewien sposób obrazuje różnice między walką sportową z zasadami, a walką uliczną.
Jeżeli przejrzysz regulamin walk sportowych i ataki, których nie wolno stosować to okazuje się, że są one najskuteczniejszymi technikami walki ulicznej, ale są właśnie najczęściej trenowane w szkole sztuki walki Wing Tsun Kung-Fu. Wszystko zależy oczywiście od celów jakie sobie postawisz. Jeśli jest nim głównie nauka skutecznej samoobrony, wtedy sam trening sportów walki może nie wystarczyć. Sporty Walki są bardzo dobre, by nabrać doświadczenia w sparingach, ale trzeba je uzupełniać o naukę ataków spotykanych na ulicy. Stosowanie tylko tego czego nauczysz się w sportach walki niestety może nie wystarczyć, gdyż 99% atakujących na ulicy nie walczy fair, często atakując niebezpiecznymi przedmiotami, łapiąc i wykręcając za ręce, atakując punkty witalne – oczy, krtań, krocze, kolana, kostki itd. Musisz pamiętać, że walka na ulicy trwa często tylko 5-10 sekund, bo zwykłe uderzenie butelką w głowę może pozbawić Cię przytomności itd. W Naszej szkole Sztuki Walki Warszawa nie będziesz wymieniał kilkudziesięciu uderzeń, kopnięć, gdyż w realnej walce przy pierwszym zwarciu, klinczu będzie często już po niej. Nie ma sędziego , który Was rozdzieli, więc musisz być przygotowany na najgorsze. Musisz przede wszystkim wypracować błyskawiczne reakcje obrony i ataku. Jedno dobre kopnięcie w kolano, kostkę, krocze może zakończyć walkę, a w klinczu kopnięcie kolanem w krocze, uderzenie w krtań, czy wsadzenie palców w oczy jest normalnym atakiem na ulicy.
Jeżeli twoim głównym celem jest zdobywanie medali jak najbardziej ćwicz tylko sporty walki i to bardzo sumiennie. Jeżeli natomiast interesuje Cię nauka typowej samoobrony na ulicę to polecamy sztukę walki Wing Tsun Kung Fu jakiej nauczamy w szkole Sztuki Walki Warszawa – dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zwracamy u Nas szczególną uwagę na to jak najprostsze techniki mogą być bardzo skuteczne i wyeliminować dużo większego przeciwnika.
Jakie zasady trzeba stosować na ringu UFC? Poznaj lepiej co jest zabronione, ale dozwolone w prawdziwej walce ulicznej – tego typu techniki poznasz w szkole sztuki walki warszawa.
Poniżej prezentujemy zbiór zasad jakich nie można stosować na ringu UFC, ale są dozwolone podczas treningów w szkole sztuki walki warszawa – na treningach nie ma kontuzji, gdyż techniki są ćwiczone w bezpieczny sposób:
– Uderzenie głową (bardzo często stosowana technika na ulicy)
– Uderzenie w oczy (nawet lekkie przerysowanie palcami po oczach jest bardzo skuteczne np. podczas walki w parterze)
– Gryzienie (naturalna instynktowna technika, która zdarza się nawet na ringach bokserskich np. walka Mike Tysona z Evanderem Holyfieldem)
– Ciągnięcie za włosy (stosowane nawet przez dzieci na placu zabaw)
– Ataki w krocze (normalne zachowanie podczas walki realnej)
– Wykręcenia małych stawów (np. palca) (wygięcie palca przeciwnika do tyłu, aby np. uwolnić się od chwytu to rzecz normalna na ulicy)
– Uderzenia w kręgosłup, czy tył głowy (każdy kto się odwróci musi się tego spodziewać)
– Uderzenia w dół łokciem (rzecz normalna w WT podczas ataku zapaśniczego w nogi mającego na celu złapanie nas za nogi i wywrócenie)
– Wszelkiego typu uderzenia w gardło, włączając w to chwyt za tchawicę (tylko ataki w szyję mają efekt przerwania walki przeciwko lepszemu fizycznie przeciwnikowi)
– Drapanie/Szczypanie
– Chwyt za obojczyk (uszkodzenie obojczyka jest normalnie ćwiczone w kung-fu)
– Kopanie czy Uderzenia Kolanem w głowę leżącego przeciwnika (jest to 5 faza walki na ulicy)
– Kopnięcia piętą w nerki (oczywisty cel podczas leżącego napastnika)
– Wyrzucenie przeciwnika z ringu czy ogrodzenia (w realnej walce przeciwnik jest rzucony w dół ze schodów, czy o grzejnik itd.)
– Plucie na przeciwnika (nie powszechne w walce z regułami)
– Używanie obraźliwego języka w ringu czy ogrodzonej przestrzeni (tak właśnie zaczyna się zwykła walka na ulicy)
– Atakowanie podczas przerwy (walka na ulicy trwa do samego końca bez przerw)
– Atakowanie przeciwnika, który jest pod opieką sędziego (na ulicy nie ma sędziego, który ochroni nas przed przeciwnikiem)
– Atakowanie przeciwnika po dzwonku oznaczającym koniec rundy (w walce na ulicy nie ma dzwonka, tylko co najwyżej dzwoni on w twojej głowie)
– Unikanie kontaktu z przeciwnikiem (w walce na ulicy nie dostaniesz kary za unikanie walki, ale jest to rozsądne zachowanie w realnym świecie)
– ingerencja osób trzecich (to jest właśnie spodziewane w realnej walce, gdzie 2-3 przeciwników to nic dziwnego)
Większość tego typu ataków stosujemy w Wing Tsun – nauczanych w szkole sztuki walki warszawa. Należy jednak odpowiednio dobrać środki do poziomu zagrożenia. Jak jest realne zagrożenie życia, często oznacza to dla Nas być, albo nie być. Wtedy zazwyczaj stosuje się bezkompromisowe techniki walki.
Nasza Szkoła Kung-Fu Sztuki Walki Warszawa zapewnia naukę skutecznej samoobrony, biorąc pod uwagę wyżej wskazane najczęściej spotykane na ulicy, a jednocześnie niedozwolone na ringu ataki. Zapraszamy na próbny, bezpłatny trening, gdzie już na pierwszych zajęciach poznajesz techniki realnej samoobrony na ulicę.
Pierwszy film jest dostępny tutaj.
Sztuki walki – klasyfikacja
Sztuki walki można dzisiaj sklasyfikować mniej więcej na cztery duże grupy:
- Systemy, które skupiają się na przygotowaniu kondycyjnym, fizycznym i sile. Celem tego typu sztuk walki jest oparcie ich na napięciu ciała, w wyniku czego rozwija się silna wola i siła. W ostateczności jest to wpływ Buddyzmu, gdyż Tea-Kwon-Do, czy współczesne Karate są bezpośrednimi potomkami twardych styli Chińskiego Kung-Fu.
- Systemy zorientowane na poprawę zdrowia, na przykład Tai-Chi. Podczas gdy tak zwane Bojowe Tai-Chi prawie zostało zapomniane, z powodu zakazu nauczania i prześladowania mistrzów tej sztuki walki podczas Chińskiej Rewolucji Kulturowej to część zorientowana na zdrowie była rozwijana. W dzisiejszych czasach te style są znane głównie z powolnych, płynnych ruchów, mających medytacyjny charakter.
- Systemy pokazowe, operowe, czyli te sztuki walki, które są teatralne i spektakularne. Były one pierwotnie używane w Chińskiej Operze Pekińskiej i służyły do prodkucji efektownych scen walki. Bardzo znanymi aktorami, którzy wytrwali ten cieżki trening w Operze Chińskiej to między innymi Jackie Chan, Samo Hung, czy Jet Li. Ich niesamowiete akrobatyczne umiejętności zostały zaprezentowane w świecie filmów kung-fu i po prostu w kinie akcji.
- Systemy Bojowe, czyli te sztuki walki, które skupiały się na rozwoju umiejętności obrony przed często większym i silniejszym napastnikiem. Z tej grupy właśnie wyróżnia się Wing Tsun Kung Fu, gdyż jest uważany za skuteczny system samoobrony i często używany przez jednostki specjalne policji i wojska. Wpływ dzisiejszych czasów, pewnej mody jest obecny jednak i w tej grupie sztuk walki. Bardzo często zajęcia mogą zamienić się w zwykłe zajęcia fitness, z pewnymi elementami sztuki walki.
Opis Wing Tsun Kung-Fu nauczanej w szkole sztuki walki warszawa
Wing Tsun (Wing Chun) to chiński system walki. Podstawowe cechy tej tradycyjnej sztuki walki to prostota, logiczność zastosowanych technik przeciw silniejszemu przeciwnikowi. WT nie jest ze względu na swój charakter taktyki i stosowanych technik systemem sportowym. Wszelkie ograniczenia, które umożliwiają bezpieczne korzystanie z technik sportowych, są jednocześnie podstawowymi technikami systemu Wing Tsun. Jest to unikalny styl kung fu oparty na biomechanice ludzkiego ciała.
Techniki WT mają być przede wszystkim efektywne. Wyprowadzane ciosy są krótkie, szybkie i mają charakter ciągły, a każda kończyna może pracować niezależnie od drugiej (zasada jednoczesności obrony i kontrataku). Kontrola dystansu umożliwia precyzyjne stosowanie technik w dystansie nogi, ręki, łokcia oraz w bliskim zwarciu. System WT ma charakter pełny, czyli w programie nauczania znajduje się nie tylko walka przeciw innym systemom walk (sportowym i bojowym) ale również walka na ziemi, taktyka walki z kilkoma napastnikami, taktyka walki w trudnych warunkach (małe, zamknięte pomieszczenia, ciemność, śliska nawierzchnia), obrona przed nożem, kijem i innymi niebezpiecznymi przyrządami, posługiwanie się nożem, krótkim i długim kijem oraz innymi podręcznymi narzędziami, które można wykorzystać w walce.
Niemożliwością jest opisanie kompleksowej sztuki walki w zaledwie kilku słowach, więc należy pamiętać, że tylko żywe wrażenie jest reprezentatywne. Dlatego zalecamy przejść się na próbny darmowy trening, gdzie pomożemy zgłębić najważniejsze teoretyczne i praktyczne aspekty Wing Tsun Kung Fu.